banner15

Alevi Dernekleri Sıhhiye'de toplandı

Alevi Derneklerinin öncülüğünde Sıhhiye Meydanı'nda IŞİD karşıtı miting düzenlendi

Alevi Dernekleri Sıhhiye'de toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alevi derneklerinin çağrısıyla Ankara’da düzenlenen mitingde, IŞİD saldırıları ile eğitimde hak ihlalleri protesto edildi.

Bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de aralarında bulunduğu kalabalık, IŞİD saldırıları ve eğitimde hak ihlallerine tepki göstermek amacıyla Sıhhiye Meydanı'nda toplandı. Mitinge CHP ve HDP'den milletvekilleri de destek verdi.

Zorunlu din dersi ve eğitimde hak ihlallerine tepki için 15 Eylül'den itibaren 16 Alevi dergahından Ankara'ya yürüyenlerin de katıldığı mitingde kalabalık, beyaz bayraklar taşıyarak barış taleplerini gösterdi, pankart açıp, sloganlar attı. 

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, asimilasyona karşı seslerini duyurmak için mitingler düzenlediklerini belirterek, "İnandığımız gibi yaşamak istiyoruz" dedi. Din ve inanç özgürlüğünün Sünni inancı özgürlüğü olarak algılandığı ve Alevilere dini faşizm uygulandığını savunan Geçmez, eğitim sisteminin de Sünni inancı dışındaki her inanç ve düşünceyi yok saydığını iddia etti.

Avrupa Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Turgut Öken de sonradan misafir olarak gittikleri Avrupa'da inançlarını özgürce yaşarken, Aleviliğin doğduğu topraklarda asimilasyona maruz kaldıklarını öne sürdü. Öken, Avrupa'da dileyenlerin çocuklarına Alevilikle ilgili eğitim verildiğini ancak Türkiye'de Alevi çocuklara zulmedildiğini iddia etti. Öken, Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı direnenlerin yanında olduklarını da söyledi.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise Alevi inancında kavga ve ayrım yapma bulunmadığını belirterek, "Mitingimizde Sünni kardeşlerimiz de var. Sünniler olmasa biz bu ülkede yaşayamazdık" diye konuştu.

Saz eşliğinde söylenen türkülerin ardından miting sona erdi ve kalabalık Sıhhiye Meydanı'ndan ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2014, 15:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35