banner39

Aleviler din dersi ve Diyanet'in kaldırılmasını istedi

Kadıköy'de mitingde bir araya gelen Alevi kuruluşları zorunlu din dersi ve Diyanet'in kaldırılmasını talep etti

Genel 08.02.2015, 17:26 08.02.2015, 17:26
Aleviler din dersi ve Diyanet'in kaldırılmasını istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, "Ayrıcalık istemiyoruz ama bize ayrımcılık yapılmasına da izin vermeyiz. Aleviler artık sahipsiz değil, Alevilerin artık örgütleri var” dedi.

Alevi-Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri ve Eğitim-Sen’in birlikte düzenlediği "Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam için Dayanışma ve Birlik Mitingi” Kadıköy’de yapıldı.

Mitingde konuşan Gümüş, mitinge katılımın büyüklüğünden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bu meydan Türkiye gibi renkli, Türkiye de bu renkleri taşıyan bir meydan. Her şeyden önce Türkiye’nin bu çok renkliliğini koruyacağız, kollayacağız, geliştireceğiz” dedi.

Aleviler olarak eşit yurttaşlık istediklerini belirten Gümüş, “Ayrıcalık istemiyoruz ama bize ayrımcılık yapılmasına da izin vermeyiz. Aleviler artık sahipsiz değil, Alevilerin artık örgütleri var” diye konuştu. 

Demokratik, laik ve anadilde eğitim için toplandıklarını vurgulayan Gümüş, hükümetin okulları din eğitimi okullarına çevirmeye çalıştığını savundu. 

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca da "hükümetin eğitimi adım adım gericileştirmeye çalıştığını" savunarak, “Okullarımızı eğitim ve bilim kurumları olmaktan çıkarıp ibadethaneye çevirmek istiyorlar” dedi. 

Karaca, bir “din şurası”na dönüştürüldüğünü ileri sürdüğü 19. Milli Eğitim Şurası'nda alınan kararlarını uygulanmasına engel olacaklarını ifade ederek, “Bilimsel, laik, anadilde, çağdaş eğitimden bizi geriye götüremeyeceksiniz” diye konuştu.

Karaca, 13 Şubat’ta okullarda grev ve boykot çağrısı yaptıklarını hatırlatarak, gev ve boykot sonrasında da bir imza kampanyası başlatacaklarını kaydetti. 

Miting, ortak bildirinin okunmasının ardından sona erdirildi. Bildiride zorunlu din dersi ve Diyanet'in kaldırılması istendi.

Semah gösterisiyle başlayan mitingde Madımak Oteli’nde ve Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybedenlerin isimleri okundu.

Miting için Kadıköy Rıhtım Meydanı'nı ve Rıhtım Caddesi’ni tamamen dolduran kalabalık, zorunlu din dersinin kaldırılmasını, cemevlerinin yasal olarak ibadethane sayılmasını ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılmasını talep eden pankart ve dövizler taşıdı. 

Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sabahat Tuncel, Levent Tüzel, CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Hüseyin Aygün, Muharrem Işık, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve yazar Eşber Yağmurdereli de katıldı.

Miting alanında taraftar grubu Çarşı da yer aldı.

banner53
Yorumlar (0)
6
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü