banner39

Ali Babacan'dan Dolar açıklaması

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, doların 2.50 TL'yi aşmasıyla ilgili olarak, Merkez Bankası'nın kur konusunu çok ciddi yakından takip ettiğini belirterek, "Ama hükümetin bir üyesi olarak, herhangi bir şekilde daha fazla ayrıntısına girmek durumunda değilim" dedi

Genel 10.02.2015, 22:53 10.02.2015, 22:53
Ali Babacan'dan Dolar açıklaması

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenledi. Ali Babacan, toplantıda gazetecilerin sorularını cevapladı.

"MERKEZ BANKASI KURU ÇOK CİDDİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR"

Ali Babacan, doların 2.50 lirayı aşmasıyla ilgili soru üzerine, "Türkiye olarak fiyat istikrarı açısından ve genel enflasyon açısından değerlendirildiği zaman, Merkez Bankası kur üzerinde çok ciddi yakından takip ediyor. Ama hükümetin bir üyesi olarak, herhangi bir şekilde daha fazla ayrıntısına girmek durumunda değilim" dedi.

Bir gazetecinin, "Bireysel yatırım hedeflerini nasıl tutturacaksınız?" şeklindeki sorusuna Babacan şu yanıtı verdi:

"Yatırım programlarıyla ilgili olarak, bunun ilgili ülkelerin liderliğinde gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kaldık. Her bir ülke şu anda kendi bünyesinde, kendi programı üzerinde çalışmalarını yapıyor. Burada bunları paylaşmak G20 üyelerine de ait olacak. Bazı ülkelerde çok daha uzun vadeye yayılmış bazı programlar olabilir veya daha kısa yayılmış programlar olabilir. Bunları bekleyip görmemiz gerekecek. Ama bizim mutabık kaldığımız, bu programların ilgili ülkeler tarafından çalışması yapılmalı; yani kendi bünyelerinde gerçekleştirmeliler. Ama çok ciddi bir konsensusa vardığımızı söyleyebilirim G20 üye ülkeleri içerisinde. Mutlaka ülkelerin daha fazla yatırıma, daha kaliteli yatırıma önem vermeleri gerekiyor."

AB tarafından gelen Yunanistan tepkileriyla ilgili görüşü de sorulan Babacan, "Karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm olmasını umuyorum, kabul edilebilir bir süre içerisinde" dedi.

"MERKEZ BANKASI'NIN BAĞIMSIZLIĞI ÜZERİNDE CİDDİ BİR GÖLGE VAR MI?"

Babacan'a, "Son dönemdeki siyasi söylemlerin, özellikle Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ve güvenilirliği konusunda tartışmaları gündeme getirmeye başladı. Siz ne düşünüyorsunuz acaba? Şu anda bağımsızlık üzerinde ciddi bir gölge var mı acaba?" sorusu yöneltildi. Babacan bu soruya, "Aslında dün de bu soru yöneltilmişti. Dolayısıyla, kopyala-yapıştır yapabilirsiniz dün söylediğimden" şeklinde esprili bir cevap verdi.

"HİÇBİR SÖYLENTİYE KULAK ASMAYIN"

Ali Babacan, bir gazetecinin, "Merkez Bankası Başkanı'nın lojmanından taşınması üzerine istifa söylentileri var. Siz de 3 gündür bir aradasınız. Nasıl değerlendireceksiniz bu söylentiyi?" sorusunu ise "Ben derim ki, hiçbir söylentiye kulak asmayın. Ve bilgileri sağlam kaynaklardan alın. Gerçekten ilgili ve bilgili olanlardan alın" diye cevapladı.

Kaynak: DHA

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?