banner39

Ali Koç: Esas sorun kapitalizm

Gelir dağılımındaki eşitsizliğe dikkat çeken Ali Koç, bunu önlemek için kapitalizmin yok olması gerektiğini söyledi

Genel 15.11.2015, 12:53 15.11.2015, 12:53
Ali Koç: Esas sorun kapitalizm

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, "Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir" dedi.

Antalya'da düzenlenen B20 zirvesinde konuşan Ali Koç, "Bill Gates diyor ki, 100 bin dolarla siz sıtma ile mücadele edebilirsiniz. Bir insanın saçlarının dökülmesine karşı kellik ilacı için büyük paralar dökülürken insanları öldüren sıtmaya karşı mücadele saç dökülmesine karşı mücadeleden daha zayıf kalıyor. Eğer bu problemlere eğilmezsek sonuçta günlük hayatta karşılaştığımız bu olumsuz şeyler kaçınılmaz olacak" diye konuştu.

"GELİR DAĞILIMINDA AYRIM VAR"

"Küreselleşmenin insan tarafı yok" diyen Koç sözlerini şöyle sürdürdü:

"İkinci Dünya Savaşı'ndan beri en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. 60 milyon insan evini terk etti ve kötü insan hakları altında düşük ücretlerle çalışmaya hazırlar. Burada özgür olarak serbest olarak dolaşamayan tek unsur insan."

İkinci Dünya Savaşı'na göre gelirin 50 kat arttığını, ancak gelir dağılımına bakıldığında büyük bir ayrım olduğunu söyleyen Koç, "Buradaki eşitsizliği anlamak için Einstein olmaya gerek yok" diyerek şöyle devam etti: "Eşitsizliği asgari düzeye indirmek için yapılacak çok fazla senaryo var. Paradigmalar değişmeli. Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir""

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?