banner39

Alkol satmadı; zirveyi kaptı

Migros'u geçerek Türkiye'nin en büyük market zinciri olan BİM'in bu başarısının altında yatan tek neden ucuzluğu değil. Ucuzluk, marketin sadece en önemli silahı. BİM'in rakipleri olan ve BİM gibi mahalle aralarında kurulan Şok, Diasa gibi market zincirlerini geride bırakmasının arka planında yatan tek sebep; alkol.

Genel 10.03.2011, 10:02 10.03.2011, 10:02
Alkol satmadı; zirveyi kaptı

Yaşar Süngü / Dünya Bülteni

2001 yılı ekonomik krizinde adını duyuran BİM'in 10 yılda Migros gibi bir devi geçerek sektörde birinci sıraya çıkmasını sadece ucuzluk ve kalite ile izah edemeyiz.

Krizde yatırımlarını kısmadan mağazalaşmaya ağırlık veren BİM, perakende sektöründe liderliği ele geçirdi. Geçen yıl Migros'un ardından ikinci sırada yer alan şirket, cirosunu sektörden 6 kat fazla artırarak 6 milyar 574 milyon liraya çıkardı. Bu yıl 200 milyon TL'lik yatırımla, 2 bin kişiye iş verecek olan şirket, yurtdışında da büyümeyi hedefliyor.

Perakende sektörüne 1995'te 21 mağaza ile başlayan BİM, geçen yıl elde ettiği 6,57 milyar liralık cirosu ve 2 bin 951 şubesiyle liderlik koltuğunu Migros'tan aldı.

Bugün itibarıyla 3 bin 9 mağazaya ulaşan ve günde yaklaşık 2 milyon kişinin alışveriş yaptığı BİM'in net kârı bir önceki yıla göre yüzde 15,4 artarak 245,6 milyon TL olarak gerçekleşti.

BİM,2010 yılı malî sonuçları ve 2011 yılı beklentilerini basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. 2010 ciroları önceki yıla göre yüzde 24 artışla 6 milyar 574 milyon liraya çıktı. Bu da BİM'i, ilk defa pazar liderliğine ulaştırdı. Geçen yıl sektörün ikinci büyük oyuncusu olan BİM, bu yıl sektörün bir numarası haline geldi.

BİM'in satışlarının yaklaşık yüzde 60'ını özel markalı ürünler, yüzde 36'sını markalı ürünler oluşturuyor.  2010 sonu itibarıyla 16 bin 508 çalışanı var. Bu yıl da 2 bin ilave istihdam sağlama hedefimi koydu. Bu yıl yaklaşık 200 milyon lira yatırım yapmayı, 350 yeni mağaza açmayı, 30 olan bölge deposunu 35'e çıkarmayı hedefliyor.

Türkiye genelindeki mağazalarda yaklaşık 650 değişik ürün satan BİM'e 500 civarında tedarikçi ve KOBİ destek veriyor. BİM, tedarikçileri, çalışanları ve çalışanların ailesiyle 100 bine yaklaşan kişinin geçim kaynağı aynı zamanda.

2001 yılı ekonomik krizde sektörde adını duyuran BİM, düşük fiyatlarla enflasyona karşı verilen mücadeleye de önemli destek sağladı. Yapılan araştrmaya göre Türkiye'de işlenmiş gıda enflasyonu yüzde 5,68, BİM fiyatları ise yüzde 2,9 oranında arttı.

Bu yıl Migros'u geçerek Türkiye'nin en büyük market zinciri olan BİM'in bu başarısının altında yatan tek neden ucuzluğu değil. Ucuzluk, marketin sadece en önemli silahı. BİM'in rakipleri olan ve BİM gibi mahalle aralarında kurulan Şok, Diasa gibi market zincirlerini geride bırakmasının arka planında yatan tek sebep; alkol.

Mahalle aralarında kurulan bir marketten alışveriş yapan halk, alkollü içecek satan Dia ve Şok gibi marketlerin yerine alkollü içecek satmayan BİM'i tercih ediyor.

Yaptığım incelemelere göre, tüketicilerdeki alkol hassasiyetinin satışlara olan etkisinden BİM yöneticileri ile BİM'in rakipleri olan Şok, Diasa ve Migros farkında.

Yorumlar (1)
mehmet 12 yıl önce
habere katılıyorumsırf alkol satıyorlar diye cazip indirimleri olsa bile asla o marketlere gitmiyorum.çevremde benim gibi düşünenler de var.
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?