banner39

Alman 'Patriotçu'lar geldi

Kahramanmaraş'a 'Patriot'ları kuracak ilk ekip Türkiye'ye geldi. Alman askerleri çekmek isteyen bir gazeteci kısa süreli gözaltına alındı.

Genel 17.12.2012, 22:14 18.12.2012, 07:51
Alman 'Patriotçu'lar geldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'dan Türkiye'ye gönderilip Kahramanmaraş'a konuşlandırılacak olan 2 patriot füze bataryasını kuracak olan ilk ekipten 30 Alman asker Adana'ya geldi.

Askerlerin, İncirlik Hava Üssü'nde geceyi geçirdikten sonra Kahramanmaraş'a geçip patriotların kurulacağı bölgede çalışma yapacağı belirtildi. Alman askerlerin görüntüsünü çekmek isteyen İHA muhabiri engellenip kısa süreli gözaltında tutuldu.

Almanya'dan Türkiye'nin Suriye sınırına konuşlandırılması için gönderilecek 2 patriot füze savunma sistemi için Almanya'daki Ramstein NATO Üssü'nün komutanı Orgeneral Philip M. Breedlove'un 28 Kasım'da İncirlik Hava Üssü'ne gelerek inceleme yaptı.

PATRİOTLARI KURACAK İLK EKİP GELDİ

Breedlove'nin patriot füze savunma sistemlerinin Kahramanmaraş'ta sınırdan 100 kilometre içeriye konuşlandırılmasıyla ilgili üstte görevli ABD'li ve Türk komutanlardan bilgi alıp Almanya'ya dönmesinin ardından bugün akşam saatlerinde, sistemi kuracak 400 kişilik ekipten ilk ekip olarak 30 Alman asker Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait bir uçakla Adana Havalimanı'na indi.

İHA MUHABİRİNE GÖZALTI

Dış hatlar servisinden çıkış yapan Alman askerlere Türk askerleri de eşlik etti. Otobüslere binen Alman ve Türk askerleri geceyi geçirmek için İncirlik Hava Üssü'ne giderken, Alman askerlerin fotoğrafını çekmek isteyen İHA Muhabiri Eren Bozkurt polislerce engellenmek istedi. Polisler, çekim yasağı olduğu iddiasıyla İHA muhabirini kısa süreli gözaltına alıp serbest bıraktı.

PATRİOTLARIN KONUŞLANACAĞI YERDE İNCELEME YAPACAKLAR

Alman askerlerin 2 patriot savunma sisteminin kurulacağı yerde keşif ve zemin incelemesi yapacağı, yerin kesinleşmesinin ardından alt yapı çalışmasına başlayacakları öğrenildi.

'PATRİOT PARÇALARI GETİRDİLER' İDDİASI

Alman askerlerin, beraberlerinde bazı patriot parçalarını da getirdikleri iddia edilirken Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçak Adana Havalimanı'ndaki park alanına çekildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
13
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?