banner39

Almanya: Yunanistan'ın yardım paketi çok iyi

Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, Yunanistan'a verilen yardım paketinin fazlasıyla iyi olduğunu ifade etti

Genel 29.07.2012, 15:42 29.07.2012, 15:49
Almanya: Yunanistan'ın yardım paketi çok iyi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'ın kurtarma paketine ilişkin tartışmalara açıklık getiren Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, paketin şartların fazlasıyla iyi olduğunu, daha fazla şeyin yapılamayacağını savundu

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan için hazırlanan yardım programının fazlasıyla iyi şartlara sahip olduğunu, bunların dışında Yunanistan için daha fazla bir şeyin yapılabileceğini düşünmediğini söyledi.

Bloomberg'in haberine göre, Bakan Schaeuble, ''Welt am Sonntag'' gazetesinde yayınlanan röportajında, Yunanistan'ın daha fazla paraya mı yoksa daha fazla zamana mı ihtiyacı olduğu konusunda spekülasyonların yapılmasına gerek olmadığını, sadece Yunanistan'ın bu kötü durumdan kurtarılması için akılcı bir yolun olup olmadığına bakılması gerektiğini belirterek, ''Yardım programı fazlasıyla iyi şartlara sahip. Bu konuda daha fazla bir şey yapılabileceğini sanmıyorum'' dedi.

Yunanistan'ın iki seçim ve hükümetsiz geçen bir dönemden dolayı zaman kaybettiğinin herkes tarafından bilindiğini ifade eden Schaeuble, ''Sorun, programın hatalı olmasından değil, bunun Yunanistan tarafından yeterli derecede uygulanmamasından kaynaklandı'' görüşünü ifade etti.

Euro Bölgesi'ne dahil olmanın bir ülkeyi büyük bir rekabet baskısı altına soktuğunu kaydeden Schaeuble, ''Bu nedenle bu ülke rekabet gücünü köklü reformlarla düzeltmek zorunda. Yunanistan ayrıca, bütçe açığını azaltarak makul bir borçlanma sınırına ulaşmalı'' dedi.

Moody's'in Almanya'nın ''Aaa'' olan uzun vadeli kredi not görünümünü ''negatif''e çevirmesine ilişkin olarak da Schaeuble, ''Moody's'in kararını yanlış buluyorum. Tabii ki, Euro Bölgesi'ndeki kriz riskler içeriyor. Ancak hiçbir ülke eurodan Almanya kadar faydalanmıyor. Bu nedenle krizin çözümüne katkı sağlamamız da doğru'' değerlendirmesinde bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?