banner39

Almanya'nın ayranı kabardı!

Türkiye ile Almanya arasında ayranın tanımı konusunda kriz çıktı

Genel 25.10.2013, 09:35 25.10.2013, 12:36
Almanya'nın ayranı kabardı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yılda yaklaşık 1 milyon 600 bin ton ayranın tüketildiği Türkiye ile Almanya arasında ayran tanımına ilişkin kriz çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türklerin "milli içeceği" olarak ilan ettiği ayran için bir süredir Türkiye ile Almanya arasında sessiz bir savaşa dönüştü. Avrupa Birliği'nde ayran için bölgesel bir standart oluşturulması için başlatılan çalışmalarda iki ülke fikir ayrılığına düştü.

Yılda yaklaşık 1 milyon 600 bin ton ayranın tüketildiği Türkiye, ayranla ilgili olarak mevcut Türkiye standartlarının ayran tanımında yer almasını isterken, Almanya içinde canlı bakteri olmayan UHT (Ultra High Temperature) ayranı tanıma koymak istedi. Türkiye ise ayranın faydalı bir içecek olmasını sağlayan canlı bakterilerin UHT ayranda olmadığı itirazıyla bu tanıma karşı çıktı.

Radikal'in haberine göre taraflar birbirlerini ikna etmek için müzakerelere başlarken, önceki gün de konuyla ilgili bir Alman heyeti Türkiye'de temaslarda bulundu ve bir ayran üretim tesisini ziyaret etti.

Ayranın içinde yer alan laktik asit bakterilerinin birçok hastalığa yakalanılmasını önlediği, ayrıca bağışıklık sistemini uyarıcı etki yaptığı biliniyor. Ayran ısıl işleme tabi tutulduğu ve UHT'ye dönüştürüldüğünde ise bu bakteriler yok oluyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?