banner39

Alparslan Çelik'in adli kontrol şartı kalktı

İzmir'de "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçlamasıyla, Alparslan Çelik'in de aralarında bulunduğu tutuksuz yargılanan sanıklara verilen adli kontrol şartı uygulaması kaldırıldı

Genel 04.11.2016, 16:33 04.11.2016, 16:33
Alparslan Çelik'in adli kontrol şartı kalktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağın pilotunu öldürdüğü yönündeki açıklamaları basına yansıyan Alparslan Çelik'in de aralarında bulunduğu 17 kişinin "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçlamasıyla yargılandığı davada, tutuksuz sanıklar için verilen adli kontrol şartı uygulaması kaldırıldı.

İzmir 27. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Başka bir suçtan ve bu dosyada tutuklu bulunan Erdi Ekici, duruşmayı Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) takip etti. 

Ekici, yaptığı savunmada, Suriye'de yaşayan Türkmenleri korumak adına Türkmendağı'nda bulunduğunu, kendisine ait olmayan silahın bakımını yaptığından üzerinde parmak izinin çıkmasının normal olduğunu ve bu silahları Türkiye'ye sokmadığını iddia ederek, "Türkmendağı'nda mücahitlerin arasında mühimmat sıkıntısı vardı. Bu nedenle fırsat buldukça ve gerektikçe diğer arkadaşlarda silahları ortak kullanıyorduk. Bir silah bir kişiye ait değildir. Ayrıca arkadaşlarım yakalandığında Suriye'de bulunuyor ve çarpışıyordum. Suriye'den gelirken sınırda yakalandım. 2 Nisan'dan bu yana cezaevindeyim. Tahliyemi talep ediyorum." dedi.

Tutuksuz yargılanan Muhammet Ercan Bilir ise isim karşılıklığı nedeniyle iş yerinde arama yapıldığını, diğer sanıkları tanımadığını, dolayısıyla olaylara ilişkin bir bağlantısının olmadığını ileri sürerek isnat edilen suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

Hakim, Ekici'nin tutuksuz yargılanmasına, tutuksuz yargılanan sanıkların adli kontrol şartı uygulamasının kaldırılmasına, bu kişilerin yurt dışı çıkış yasağının devamına karar verdi. 

Mahkeme ayrıca, sanıkların milli güvenliğe dokunabilecek açıklama ve beyanlarının yayınlanmasına koyduğu yasağı kaldırarak, duruşmayı erteledi. 

OLAY

İzmir'in Karabağlar ilçesindeki bir lokantada silahlı kişiler olduğu yönündeki ihbar doğrultusunda üzerlerinde ruhsatsız 3 tabanca, otomobillerinde ise bir kalaşnikof uzun namlulu silah ele geçirilerek gözaltına alınan 15 zanlının evlerinde yapılan aramalarda da ruhsatsız 3 tabanca, bir pompalı tüfek ile 2 telsiz ele geçirilmişti.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan ve Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından paraşütle atlayan pilotu öldürdüğü yönünde basına yansıyan açıklamalarıyla bilinen Alparslan Çelik'in, "sahte para" suçundan hakkında kesinleşmiş 2,5 yıl hapis ve 2 bin lira para cezası bulunduğu, zanlının ayrıca "hükümlünün kaçmasına yardım" ve "dolandırıcılık" suçlarından da Elazığ Emniyet Müdürlüğünce arandığı belirlenmişti.

"6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanununa Muhalefet" suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle 3. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen zanlılardan Alparslan Çelik, İsmail Demir, Mustafa Develi, Asil Tırnova, Fatih Arnas, Bayram Karaarslan ve Murat Gezer, 3 Nisan'da tutuklanmıştı.

Hazırlanan iddianamede, 7'si tutuklu 17 sanık hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili maddeleri kapsamında, "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" ve "Harp silahı bulundurmak" gibi suçlamalar yer almış, tutuklu sanıklar Çelik, İsmail Demir, Mustafa Develi, Asil Tırnova, Fatih Arnas, Bayram Karaarslan ve Murat Gezer ile tutuksuz sanıklar hakkında 5 ila 8 yıl arasında hapis cezası istenmişti.

Çelik hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "Rus Hava Kuvvetleri Savaş Pilotu Rumyantsev'in ağır tahrik altında öldürülmesi" suçundan verdiği takipsizlik kararı ise yeni bilgilerin gelmesi nedeniyle kaldırılmıştı. 27 Haziran'daki celsede, Çelik'in de aralarında bulunduğu 7'si tutuklu sanık hakkında tahliye kararı verilmişti. 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?