banner15

Alparslan Çelik'in yakalanması Rus basınında

Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağının pilotunu öldürdüğü iddia edilen Çelik'in ateşli silah kullanma suçundan gözaltına alındığı belirtilirken Rus medyası olaya geniş yer verdi

Alparslan Çelik'in yakalanması Rus basınında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağından paraşütle atlayan pilotu öldürdüğü ileri sürülen ve bir süre önce Suriye'deki Türkmendağı'nda savaştığı bir grup arkadaşıyla geldiği İzmir'de gözaltına alınan Alparslan Çelik'in hakkında 2.5 yıl kesinleşmiş hapis cezası olduğu ortaya çıktı. Rus medyası da Çelik'in gözaltına alınmasına geniş yer verirken, iki ülke ilişkilerinin düzelme yoluna gideceği öngörüsünde bulundu

Çelik ve arkadaşlarının 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet suçundan adliyeye sevk edileceği bildirildi.

Suriye'de Bayır-Bucak Türkmenlerinin yanında, Türkmendağı'nda, Esad rejimine karşı savaşan Alparslan Çelik, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağından paraşütle atlayan pilotu öldürdüklerini söyleyince, Rus istihbaratının hedefi haline gelmişti. Çelik, kendisiyle birlikte Türkmendağı'nda bulundukları belirtilen bir grup arkadaşıyla, kısa süre önce İzmir'e geldi.

RESTORANDA GÖZALTINA ALINDILAR

Çelik'in de aralarında bulunduğu 14 kişi, yemek yemek için geçen çarşamba günü akşam saatlerinde Hatay Semti'ndeki bir restorana gitti. İddiaya göre, ihbar üzerine bir süre sonra restorana gelen Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Çelik'in de aralarında bulunduğu 14 kişiyi gözaltına aldı. Yapılan aramada, 1 Kalaşnikof marka tüfek ve 2 tabanca ile çok sayıda mermi ele geçirildi. Çelik ve arkadaşları, ifadelerinin alınması için Cinayet Büro Amirliği'ne götürüldü. Sorguları süren Çelik ve arkadaşlarının, polisin telefonla aranıp, restoranda silahlı kişilerin bulunduğunu ihbar etmeleri üzerine gözaltına alındığı öğrenildi.

POLİS BELİRLENEN ADRESLERDE ARAMA YAPTI

Gözaltındaki Alparslan Çelik ile arkadaşlarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, polis dün 23 ayrı adreste arama yaptı. Aramalarda, 4 tabanca, 2 telsiz, 1 kama ve 1 av tüfeği ele geçirildi. Bu arada, Alparslan Çelik'in çeşitli suçlardan hakkında kesinleşmiş 2 yıl 6 ay hapis cezası olduğu, bu nedenle de aranması bulunduğu öğrenildi.

ADLİYEYE SEVK EDİLECEKLER

Gözaltındaki işlemleri devam eden Alparslan Çelik'in de aralarında bulunduğu 14 kişinin '6136 sayılı kanuna muhalefet' suçundan adliyeye sevk edileceği bildirildi. Emniyet yetkilileri, Çelik'in öldürdüğü iddia edilen Rus pilotla ilgili emniyet birimlerine ulaşan herhangi bir bilgi olmadığını, gözaltı işleminin de Çelik hakkında arama kararı bulunması ve ayrıca ele geçirilen silahlar nedeniyle yapıldığını kaydetti.

RUS MEDYASINDA DA GENİŞ YER BULDU

Rus basını, Çelik’in İzmir’de yakalanması haberine geniş yer veriyor. Meseleyi haber kanallarında değerlendiren uzmanlar, Çelik’in yargılanması halinde iki devlet arasındaki ilişkilerin düzelme yoluna gidebileceği görüşünü dillendiriyor.

Gazprom’un sahibi olduğu NTV kanalı, Çelik’in yakalanmasına geniş yer vererek IŞİD üyesi olduğunu iddia etti.

Devlet Duması Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Adalbi Shhagoshev da Türkiye’de Erdoğan karşıtı geniş bir kitle olduğunu öne sürerek “IŞİD saflarında savaşan” Çelik’in bu kitleleri kontrol altına tutabilmek için yakalanmış olabileceğini söyledi.

Rus vekil Erdoğan’ın IŞİD’e Şam’ı ele geçirmelerine yardım etme sözü verdiğini ancak bu sözünde duramadığını iddia etti.

Duma üyesi, Rusya için önemli olanın Rus uçağını düşürenlerin ve emri verenlerin bulunması olduğunu ifade ederek “Bu Erdoğan olabilir, askeri yetkililer olabilir. Ancak Çelik’in gözaltına alınmış olması bunun için iyi bir başlangıç” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 14:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48