banner39

Altın durdu, ralli sırası platinde

Altın fiyatları ons başına 1310 dolar ile sınırları zorlarken, değerli metalin enflasyona göre ayarlı 30 yıllık rekoru da kırması bekleniyor. Platinde ise ralli havası başladı. Artışa gerekçe yine zayıflayan dolar.

Genel 30.09.2010, 11:33 30.09.2010, 11:33
Altın durdu, ralli sırası platinde

 

Altın fiyatları ons başına 1310 dolar ile sınırları zorlarken, değerli metalin enflasyona göre ayarlı 30 yıllık rekoru da kırması bekleniyor. Platinde ise ralli havası başladı. Artışa gerekçe yine zayıflayan dolar.
 
Uluslararası borsalarda işlem gören değerli metaller, dolardaki belirsizlik ortamı ve ABD Merkez Bankası'nın (FED) para gevşeteceği yönündeki beklentiler nedeniyle hızlı artışı sürdürüyor. Her gün tarihi rekor seviyelerine çıkan altın 1.313 dolar ile direnç noktalarını geride bırakırken platin fiyatlarının her an rallisine başlayabileceği ifade ediliyor. Gümüşte ise 30 yıllık rekor seviyeleri farklı kontratlarda zorlanmayı sürdürüyor. 
 
Barclays Capital'in yayımladığı teknik analizde platin fiyatlarının bu yıl 1.750 dolara kadar tırmanabileceğine dikkat çekilerek, yatırımcıların bu değerli platine yönelebileceği belirtildi. Yakın dönemde düzeltme görülme ihtimalinin de olası olmadığını ifade eden bankanın analizinde platin fiyatları için "şu anda en alt düzeyde" denildi.

Mücevherat ve sanayi sektörlerinde kullanılan değerli metal bu yıl içinde yüzde 13 değer kazandı. Yıllık primlerde diğer metallerde ise altın yüzde 19, gümüş yüzde 29 değerlendirdi. Barclays Capital'in teknik analizinde direnç noktaları ise 1.655 dolar ve 1.689 dolar olarak belirlenirken, desteklerin 1.609 dolar, 1.567 dolar olduğuna dikkat çekildi.

Yatırımcıların değerli metallere olan ilgisinin hükümetlerin para gevşetme politikalarına devam edeceği yönündeki beklentiler nedeniyle arttığı ifade ediliyor. Öte yandan Singapur'da işlem gören platin dün de yüzde 0,6 artış ile onsu 1.647 dolardan el değiştirdi. 
 
Son 10 yıllık süreçte beş kat artış gösteren altın fiyatları ons başına 1.310 doların üzerine çıkarak yeni rekorunu kırdı. Birçok analist altındaki bu yükselişin yılsonuna kadar devam edeceğini öngörürken, fiyatların birkaç yıl içerisinde enflasyona göre ayarlanmış olarak da yeni bir rekor kıracağını tahmin ediyor.

Enflasyona göre ayarlandığında, altın fiyatları bugüne kadarki en yüksek seviyesini 2.250 dolar ile Şubat 1980'de gördü. O tarihte altının onsu nominal olarak 850 dolara ulaşmıştı. Değerli madeninin fiyatındaki yükseliş kısmen enflasyona yönelik devam eden endişelerden kaynaklanıyor. Ancak son dönemde deflasyonla bağlantılı kaygılar da fiyatların artmasında etkili oluyor.

Kaynak: Referans

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü