banner39

Altın satıcıları altın alıcısı oldu

Altın fiyatlarındaki rekor yükselişler sebebiyle kuyumcular altın alıcısı konumuna döndü.

Genel 31.07.2011, 13:30 31.07.2011, 13:30
Altın satıcıları altın alıcısı oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Altın fiyatlarında son bir yılda yaşanan büyük yükselişin ardından, piyasada hızlı yükselişin ardından çeyrek altının fiyatı 150 TL'ye dayanırken, aşırı artış sonrası altın satan kuyumcular altın alıcısı konumuna döndü. İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, altın fiyatlarının aşırı yükselmesinin sektörde dengeleri altüst ettiğini ifade etti.

Yılmaz Uça, ticaretin olması için alış-verişin bir arada olması gerektiğini belirterek, "Maalesef son dönemlerde sadece alış yapar hale geldik. Artık ya daha önce alınan çeyrek altınları geri alıyoruz ya da hurda satın alıyoruz. Satışlarımız nerdeyse yüzde 80 düştü. Eskiden dükkânımıza giren her yüz kişiden 65, 70'i altın alırken şu anda bu rakamlar 20, 30 kişiye düştü. Sektör, yükselen fiyatlar nedeniyle tersine işlem yapar hale geldi. Son 10 yılda sektörde hizmet veren esnaf arkadaşlarımızın yüzde 60'a yakın kısmı dükkânını kapatarak sektörden çekildi. Alış-veriş dengesini kuramayan kuyumcu esnafı dükkânını kapatarak başka sektörlere kaçar oldu." dedi.

Uça, altın piyasasında yaşanan yükselişin Türkiye'ye has düğün sezonuna endeksli bir durum olmadığının altını çizdi. Altında yükselişi bazılarının mevsimsel olarak değerlendirdiğine dikkat çeken Uça, altında dünya bazında bir yükseliş olduğunu açıkladı. Döviz, birçok ülkelere göre farklılık gösterirken altının her yerde altın olduğunu ifade eden Uça, şöyle konuştu: "Altın satışları borsalar arasında devam ediyor. Altın, sadece takı değildir. Dünyada halen çok ciddi bir yatırım aracıdır. Sadece Amerika, Avrupa ya da Japonya'da var sanılmasın. Para olduktan sonra Kongo'da ve Somali'de de aynı değeri taşır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?