Altında son iddia: 10 bin dolar olacak!

Altın spekülatörleri her geçen yeni iddialarda bulunuyor. Son olarak Societe Generale ekonomisti Edwards, altının 10 bin dolara kadar çıkacağını iddia etti

Altında son iddia: 10 bin dolar olacak!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Societe Generale ekonomisti Albert Edwards gelişen ülkelerde büyük bir ekonomik durgunluk yaşanacağını öngörerek altının 10 bin doları göreceğini iddia etti.

Altının son dönemde Suriye'deki gelişmeler kaynaklı yükselişi ardı ardına yeni altın tahminleri gelmişti. Ünlü yatırımcı Jim Rogers altının yükseleceğini öngörürken Marc Faber de ABD borsası S&P 500'de yüzde 20'lik bir düzeltme sonucu altının yeniden güvenli liman olacağını öngörmüştü.

Ancak daha ilginç bir tahmin dünyaca ünlü Fransız banka Societe Generale ekonomisti Albert Edwards'tan geldi. Piyasalada kötümser tahminleriyle ün salan ünlü analist altının 10 bin dolar olacağını öngördü.

Twitter adresinden "Altın 10 bin dolar olacak" diye yazarak yatırımcıları sarsan Edwards bu tahmininin gerekçesi olarak Amerikan Merkez Bankası Fed'in tahvil alım programını sonlandırmasının yeni tahvil alım programına sebep olacağını gösterdi.

Altının mevcut fiyatından 6 katı üstüne çıkacağını öngören Edwards ABD borsası S&P'nin de bu süreçte yüzde 73 değer kaybedeceğini savunarak birçoklarına göre kötümser olan Marc Faber'in tahminin de ötesine geçmiş oldu.

Albert Edwards finans ve ekonomi çevrelerinde "dünya için en büyük tehlikenin Çin'de gerçekleşecek deflasyon" görüşleriyle ünlenmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 18:02
banner53
YORUM EKLE

banner39