banner39

Amerika'da bir şehir daha iflas etti

California'da Stockton, Mammoth Lakes şehirlerinden sonra San Bernardino da iflas istedi

Genel 05.08.2012, 09:17 05.08.2012, 09:17
Amerika'da bir şehir daha iflas etti

Dünya  Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan ekonomisinde istenilen iyileşme bir türlü elde edilemezken federal, eyalet hükümet bütçelerinin yanı sıra yerel yönetimler de aynı sorun nedeniyle sıkıntılı dönemler yaşıyor. Bütçe açığını bir türlü kapatamayan ve son iki ayda California eyaletinde iflasını isteyen üçüncü şehir San Bernardino oldu.

Şehir yönetimi iflas isteminde bulunurken 46 milyon dolar bütçe açığı olduğunu duyurdu. Belediye Başkanı Patrick Morris, iflas korumadan talep ettiklerini ve gerekli evrakları mahkemeye sunarak belediyenin 1 milyar dolar tutarında olan mal varlıklarının olduğunu kaydetti.

c California da geçtiğimiz haziran ayında Stockton temmuz da ise Mammoth Lakes iflas istemiyle mahkemeye başvurmuştu.

Los Angeles şehrine sadece 60 mil (96 km) uzaklıkta olan San Bernardino'nun nüfusu 2010'daki sayımlarda 210 bin olarak belirlenmişti. Şehir yönetimi son 4 yıl içinde çalışanlarının 5'te birinin iş akdine son verirken aynı zaman da kentteki işsizlik oranının yüzde 16 olduğu biliniyor. Bu rakam Amerikan ortalamasının iki katı oranında.

Geçtiğimiz iki ay içinde iflas açıklayan Stockton'da yaklaşık 300 bin Mammoth Lakes'de ise 8 bin insan yaşıyor. Stockton'da önce en son California'da Vallejo isimli kent 2008 de iflas istemiyle mahkemeye müracaat etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
14
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?