banner39

Amnesty: Suriyeliler zorla gönderilmemeli

Uluslararası Af Örgütü Suriyeli sığınmacıların ülkelerine zorla gönderilmemesi ve güvenliklerinin sağlanması için çağrı yaptı

Genel 25.04.2013, 12:15 25.04.2013, 12:15
Amnesty: Suriyeliler zorla gönderilmemeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü, başta Türkiye'de bulunanlar olmak üzere Suriyeli mültecilerin olduğu ülkelerin mültecilerin güvenliğini sağlaması için çağrı yaptı.

Açıklamada Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) rakamlarına göre 1 milyon 308 bin 901 Suriyeli, komşu ülkelerde yer alıyor. Türkiye'de Suriye'den gelen 293 bin 761 kadar kişi bulunuyor. Bu sayı 2013'ün başlangıcından bu yana neredeyse üçte birlik bir artış anlamına geliyor. Fakat Türkiye yetkilileri Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilerin sayısının 400 bin kadar olduğunu düşünüyor. Bunların 190 bin'i hükümetin sekiz bölgede açtığı 17 mülteci kampında kalıyor.

Türkiye'de 17 mülteci kampı ve üç adet konteynırkent bulunuyor. İki konteynırkent daha yapım aşamasında. Uluslararası Af Örgütü, son dönemde inşa edilen mülteci kamplarının belirgin bir şekilde Suriye sınırından uzak olmasını olumlu bir gelişme olarak gördüğünü açıkladı.

"SURİYELİLER GERİ GÖNDERİLMEMELİ"

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'deki Suriyelilerden 5 yüz – 6 yüz arasında kişinin 18 Mart tarihinde ülkesine zorla gönderildiğini ifade ederek geri gidenlerin can güvenliğinin olmadığını açıkladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Uluslararası Af Örgütü Türkiye yetkililerine Suriyeli mültecilerin ve sığınmacıların hiçbirinin, hiçbir yerde ve hiçbir şekilde zorla ülkesine gönderilmemesini güvence altına alması için çağrı yapmaktadır. Yetkililer aynı zamanda yerel yetkililere açık ve belirsizliğe mahal vermeyen bir şekilde bu tarz zorla geri göndermelerin tolere edilmeyeceğinin mesajını vermelidir. Türkiye yetkilileri derhal, etkili ve bağımsız bir şekilde zorla tahliyelerin gerçekleştiğine görgü tanıklığı edenlerin güvenilir ifadeleri ile ilgili bir soruşturma başlatmalıdır."

Açıklamada ayrıca Suriye'de bugüne kadar en az 70 bin kişinin öldüğü, çatışmalarda en büyük mağduriyeti sivillerin yaşadığı belirtilerek hak ihlallerinin büyük çoğunluğu ülkenin silahlı güçleri ve hükümet yanlısı Şebbiha milisleri tarafından gerçekleştirilse de, silahlı muhalif grupların da çeşitli ihlallerden sorumlu olduğu ifade edildi.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?