banner39

Anayasa çalışmaları liderlere sunulacak

Anayasa değişikliği çalışmalarını yürüten komisyon, özellikle yargı ağırlıklı maddelerin yazımına cumartesi başlayacak. Komisyon çalışmalarını cumaya kadar tamamlayarak liderlere sunmayı planlıyor.

Genel 01.09.2016, 19:48 01.09.2016, 19:48
Anayasa çalışmaları liderlere sunulacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak'ın, Anayasa değişikliği çalışmaları çerçevesinde yaptığı toplantı 3 saat sürdü.

HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, HSYK Birinci Daire Başkanı Halil Koç ve HSYK Üçüncü Daire Başkanı Metin Yandırmaz'dan bilgi alan komisyon, daha sonra kendi aralarında değerlendirmelerde bulundu.

Komisyon üyesi Parsak, yargı ağırlıklı maddelerin yazımına 3 Eylül'den itibaren başlayacaklarını bildirdi. Parsak, Anayasa'daki yargıyla ilgili maddelerin hepsinin üzerinden geçtiklerini ancak bunların mutlaka değişeceği anlamına gelmediğini söyledi.

Milletin kendilerinden uzlaşma ikliminin bozulmamasını beklediğini ifade eden Parsak, "Devletin, şu anda süreçle mücadele edebilmek adına ihtiyacı var. Bunlarla mücadele ekseninde yargının dışında da bir müessese, kurum, madde varsa bunları da değerlendirelim diye baktık şimdiye kadar. Her parti kendine ait birşeyler getirdi bu çerçevede." diye konuştu.

Parlak, seçim süresinin 5 yıla çıkarılmasına yönelik önerinin toplantıda gündeme gelip gelmediği konusunda da şu değerlendirmede bulundu:
"Biz bundan çok daha önemli şeyler konuştuk. Seçim meselesi kimden çıktı bilmiyorum. Burada o, çok geri planda. Biz daha onunla ilgili siyasi tutum da belirlemiş değiliz, değerlendirmelerimiz devam ediyor. Yargı merkezli olacak, acil ihtiyaç niteliğinde olacak. Biz bir an önce netice çıkarmak istiyoruz. Diğer türlü, çalışmayı genişlettiğinizde süre de uzayacak. O zaman, belki birşey de çıkmayacak. Vatandaştaki uzlaşma iklimine dair hassasiyeti de gözetmemiz lazım."
Parsak, çalışmalarda cumaya kadar bir sonuç çıkararak bunu liderlere teslim etmek istediklerini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?