banner39

banner35

Animasyonun istihdamı onlardan soruluyor

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü'nden mezun olanların sektörde istihdam oranının yüzde 80 olduğu bildirildi.

Genel 24.11.2014, 19:12 24.11.2014, 19:17
Animasyonun istihdamı onlardan soruluyor

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü'nden mezun olanların sektörde istihdam oranının yüzde 80 olduğu bildirildi.

AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fethi Kaba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fakültenin animasyon bölümünün 24 yıl önce kurulduğunu ve bugüne kadar 304 mezun verdiğini söyledi. İlk dönemlerde teknolojik imkanlar dolayısıyla geleneksel animasyon eğitimiyle başladıklarını belirten Kaba, 1992'den itibaren bilgisayarla animasyon eğitiminin verildiğini kaydetti.

Çizgi filmin artık sinemayla bütünleştiğini dile getiren Kaba, "Biz hem geleneksel animasyondan kopmayıp hem bilgisayarlı animasyon dersi verip hem de az da olsa sinema eğitimi verelim diye uğraşıyoruz. Ders programına bakınca sinema, desen, geleneksel animasyon, senaryo, görsel anlatım gibi dersler yer alıyor. Öğrencilerimiz bütün hepsini görmüş oluyor. Şu an mevcut öğrenci sayımız 183. 304'de mezun verdik" diye konuştu.

BEBKA'DAN PROJE DESTEĞİ

BEBKA (Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı) 2014 Yılı Mali Destek Programları değerlendirme sonuçları çerçevesinde İşbirliği ve Gelişim Mali Destek Programı kapsamında "AÜ Çizgi Film (Animasyon) Araştırma Geliştirme Merkezi" Projesi için yaklaşık 1 milyon 480 bin lira destek kredisi aldıklarını anımsatan Kaba, şunları söyledi:

"Çizgi film, animasyon çok fazla teknolojiyle ilgili bir alan olduğu için rektörlüğümüz her dönem bize destek sağlıyor ama bunun dışında da yüklü bir miktar teknoloji donanımı gerekiyor. 'Biz bunları öğrencilerimize gösterelim, Türkiye'de de bu alanda gelişme olsun' diye bir proje hazırladık. Elde edilen bu destek ile birlikte Motion Capture (Hareket Yakalama) ve Green Screen (Yeşil Perde) stüdyoları, Wacom Cintiq (Kağıdı ortadan kaldırarak, direkt ekrana çizim yapılan tablet) ve Render Farm sistemleri kuracağız. Böylece Hollywood'un ünlü yapımları 'Avatar', 'Ninja Kaplumbağalar' gibi filmlerde kullanılan, 3 boyutlu karaktere gerçek aktörlerin hareket datalarının yüklenmesini sağlayan sistemi öğrencilerimize öğretme imkanı bulacağız."

 "Eskişehir'i animasyonun merkezi yapma" hayalini gerçekleştirmek için söz konusu desteğin yararlı olacağına değinen Kaba, "Kuracağımız sistemle farklı bir ufuk açmayı planlıyoruz. Eskişehir'in animasyon alanında merkez haline gelmesi baktığınız da kolay bir şey değil, Anadolu'nun göbeğinde olmak, İstanbul'dan, Ankara'dan uzak olmak biraz bizi zorluyor ama neden olmasın. Şimdilik Üniversitemiz içinde iki çizgi film stüdyosu var. Öğrencilerimiz bu stüdyolarda çalışma imkanı buluyorlar ve gerçekten çok yetenekli öğrencilerimiz ve mezunlarımız var. Yavaş yavaş da olsa bunun gerçekleşeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"İSTİHDAM SORUNU YAŞANMIYOR"

Mezunların, alanlarıyla ilgili istihdam oranının yaklaşık yüzde 80 olduğunu vurgulayan Kaba, şöyle devam etti:

"Alanımızda istihdam sorunu eskiye oranla çok yaşanmıyor. TRT Çocuk'un kurulmasıyla Türkiye'de birçok istihdam açıldı. Sinema sektörüne baktığımızda yurtdışında büyük prodüksiyonların yarısı neredeyse animasyondan oluşuyor. Bu tür büyük çaplı prodüksiyonların ülkemizde yapılabilecek duruma gelinmesini gönülden arzu ediyorum. Çünkü çok yetenekli çocuklar var. Öğrencilerimiz burada iyi eğitim alıyorlar ancak yurtdışında başarılı olabiliyorlar. Mesela geçen sene 7 dalda Oscar ödülü kazanan, 'Gravity' (Yerçekimi) ve 'Titanların Savaşı 2' filmlerinde Kubilay Kocaoğlu diye bir mezunumuz çalıştı. Yine bir mezunumuz Onur Şentürk, yine Hollywood yapımlarına jenerik hazırlıyor. Mezunlarımız arasında reklamlarda kullanılan ünlü animasyon karakterleri yapan ve yabancı çizgi yayınlarda çalışan mezunlarımız da var. Yurtiçinde ise sadece öğrenci filmleriyle Altın Koza, Kristal Klaket, Kısa-Ca Kısa Film Yarışması gibi pek çok yerde 'Animasyon' alanında ödüllerimiz var. Bizim göstergemiz, esas ürünümüz olan mezunlarımız. 4 yıl boyunca eğittiğimiz çocukların mezun olduktan sonra iyi yerlerde olduğunu görmek istiyoruz."

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?