banner39

'ANKA' Haziran'da göreve başlıyor

Yerli insansız hava aracı ANKA, Haziran ayında TSK'nın kullanıma sunulacak.

Genel 06.04.2012, 00:53 06.04.2012, 00:53
'ANKA' Haziran'da göreve başlıyor

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, insansız hava aracı ANKA'nın haziran ayında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımına sunulacağını söyledi.
 
Murad Bayar, Türkiye-İsrail ilişkilerindeki son durumun, savunma sanayisini ciddi boyutta etkilemediğini de söyledi.
 
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Meclis'te Milli Savunma Komisyonu üyelerine savunma sanayisindeki son duruma ilişkin bilgi sundu.
 
Müsteşarlığın idari yapısından, yürütülen projelere kadar tüm alanlardaki bilgileri paylaşan Bayar, Türkiye'yi en çok heyecanlandıran yerli insansız hava aracı ANKA'nın Haziran ayında Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunulacağını belirtti.
 
Bayar, "Mühendislik, tasarım işlemlerini doğrulama işlemlerini bitireceğiz, bunu bitirdiğimizde. Türk Silahlı Kuvvetlerine prototip tesisatı Haziran'dan itibaren kullanıma vereceğiz. Seri üretim için icra komitemiz 10 uçak için yetki verdi, siparişi vermek üzereyiz" dedi.

İSRAİL'LE İLİŞKİLER ETKİLEMEDİ

Bayar, milletvekillerinin Türkiye -İsrail ilişkilerindeki son durumun savunma sanayisine etkisine yönelik sorusunu da cevaplandırdı.
 
Murad Bayar, bu konuda, "Bizim açımızdan İsrail'e ihtiyaç duyduğumuz alanlar Türkiye'de çözülmüş durumda asgariye indi. Çok ciddi boyutta bizim işlerimizi etkilemiyor" diye konuştu.
 
"OLAYLAR MÜNFERİT"
 
Aselsan'daki 3 mühendisin ölümüyle ilgili olarak da konuşan Bayar, "Olaylar üzücü. Bendeki bilgi olaylar münferit, zaman dilimleri farklı, bir çalışan daha öncesinden Aselsan'dan ayrılmış" dedi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü