banner39

Ankara eyleminde taşlı-sopalı çatışma-FOTO

Ankara'da bugün KESK tarafından yapılan CHP tarafınadn desteklenen eylemde gerginlik çıktı. Eylemciler yasak alana girmeye çalışıyor. Polis ise izin vermiyor

Genel 28.03.2012, 13:12 28.03.2012, 18:10
Ankara eyleminde taşlı-sopalı çatışma-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

28 Şubat darbesiyle gelen 8 yıllık kesintisiz eğitimin kaldırılmasına karşı bugün Ankara'da bir eylem daha yapılıyor. Ankara'daki eylemi KESK ve CHP'li vekiller düzenliyor. CHP'li Süleyman Çelebi ve Akif Hamza Çebi de eylemcilere destek için eylem alanında bulunuyor.

KESK'in eylemi için bazı illerden Ankara'ya gitmek üzere yola çıkan eylemciler Ankara'ya vardı. Ankara Valiliği eylemin engelleneceğini açıklasa da gerginliğin tırmanmasının ardından İstanbul ve Konya'dan yola çıkan otobüslerin jandarma kontrolü altında Başkent'e girmelerine izin verildi. Ankara polisi ise Kızılay yönünde panzerlerle barikat kurdu. Tandoğan Meydanı'ndaki gösteriyi izleyen polis, göstericilerin yürüyüşe geçmesi durumunda ise müdahale edeceği uyarısında bulunmuştu.

YÜRÜYÜŞE GEÇENLERE MÜDAHALE

Tandoğan'da oturan grubun Selim Sırrı Tarcan Spor salonuna kadar yürüyüşüne izin veren polislere, protestocular "Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'ndaki göstericilerle buluşana kadar yürümek" karşılığını verdi. Bunun üzerine polis, "Burada istediğiniz kadar oturabilirsiniz ancak yürürseniz müdahale edeceğiz" uyarısını yaptı. Uyarının ardından yürüyüşe geçen gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

TAŞLI SOPALI ÇATIŞMA

KESK ve CHP öncülüğünde bazı illerden toplanarak Ankara'ya getirilen eylemciler ile polis arasındaki arbede taşlı sopalı çatışmaya dönüştü. Ankara'da 2 gün süreyle eylem yapmak isteyen eylemciler yürüyüşte ısrar edince polis müdahalede bulundu.

Eylemciler polisin müdahalesine taş ve sopalarla karşılık verdi. Grup daha sonra geri çekilerek sloganlar atmaya devam etti. CHP milletvekilleri Orhan Düzgün, Mehmet Şeker, Mevlüt Dudu ile Selahattin Karaahmetoğlu olay yerine gelerek polis ve eylemcilerle görüştü. Milletvekillerinin gelişiyle birlikte olaylar durulurken gerginlik devam etti.

ANKARA TRAFİĞİ FELÇ OLDU

Ankara'ya Konya yönünden giriş yapan ve GMK Bulvarı'nda toplanan grup, yolu trafiği kapattı. Araçların geçişine izin vermeyen grup, trafiği işlemez hale getirdi.

Gruba bazı vatandaşlar hastaneye gittiklerini belirterek tepki gösterdi. Vatandaşlar, eylemcilerin kapattığı yolda ilerleyemeyince trafiği geri geri işletmeye çalıştı. Yolda bazı araçların geri geri, bazılarının ise ileri doğru gitmeye çalışması ilginç görüntüler oluşturdU.

POLİSTEN MÜDAHALE UYARISI

Polis, eylemin sürmesi halinde 'zor kullanılarak müdahale edileceğini' söyledi.

Polis KESK’in Güvenpark’ta toplanma isteği yasal olmadığı gerekçesiyle kabul edilmedi. Buna rağmen KESK üyeleri ve CHP'li milletvekilleri Güven Park'a gitmeye kararlı olduklarını açıkladılar. Polis ise Başbakanlığa yakın olduğu gerekçesiyle güvenliği tehlikeye atamayacağını söylüyor.

KESK Başkanı ise oturma eylemlerinin devam edeceğini söyledi..

 

sürecek

Yorumlar (1)
rehber 11 yıl önce
İnanın öyle üyeleri varki 28 şubatta terör estirdiler,kimse ses çıkarmıyor şimdide terör estiriyorlar.İnsanımıza hakaret etmek için bir coğu cumhuriyetimizin kurucusu M.ATATÜRK Ü SÖZDE MASKE YAPIP HAKARETLERİNE MARKSİS-LENİST GÖRÜŞLERİNİ HALKA DAYATIYORLAR.ALLAH TAN DİLEĞİM KENDİ HİLE VE TUZAKLARI KİMSEYE,HATTA ÇOÇUKLARINA,KENDİLERİ GİBİ DÜŞÜNMEYEN YAKINLARINA SIKINTI VERMEDEN YOK OLSUN.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?