banner15

Ankara, kara harekâtını konuşuyor

Hava operasyonlarıyla PKK'nın önemli kontrol noktaları vuruldu. Kontrol noktalarının imha edilmesi, hava harekatının kara harekatı ile desteklenebileceğini gösteriyor.

Ankara, kara harekâtını konuşuyor

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Sınırötesindeki PKK kamplarına yönelik hava operasyonlarının süreceği öğrenilirken, bunu karadan “süpürme” operasyonları takip edecek. F-16'lar kara harekatı için PKK kamplarına ulaşan yollardaki kontrol noktalarının ve bu noktalardaki yapıları imha etti. Kontrol noktalarının imha edilmesi, hava harekatının kara harekatı ile desteklenebileceğini gösteriyor.

Devletin zirvesinde bir süredir ön hazırlık çalışmaları süren yeni terör stratejisi netleşiyor.
Savaş uçaklarının 2 gün süren bombardımanının, Kandil dağının güney yamacını da içine alacak şekilde aralıklarla devam edeceği kaydediliyor. Kandil dışındaki kamplara yönelik karadan topçu ateşinin ise süreklilik arzedeceği ve sınırötesinde terör gruplarının toparlanmasına fırsat verilmeyeceği belirtiliyor. "Yavuzlar Ölmez" parolasıyla başlatılan yurtdışındaki terör kamplarına yönelik hava operasyonların, bayram sonrasında da devam edeceği ve bu süreçte karadan geniş çaplı “süpürme” operasyonunun yapılacağı belirtiliyor.

MEHMETÇİK'İN GEÇİŞ YOLU TEMİZLENİYOR

Operasyon kapsamında, PKK kamplarına ulaşan yollardaki kontrol noktalarının ve bu noktalardaki yapılar yok ediliyor. Kontrol noktalarının yok edilmesi sayesinde, Türk ordusu terörist kamplara daha rahat sızma operasyonu düzenleyebilecek.

HAKKARİ-ŞIRNAK VE SİİRT BÖLGESİ TEMİZLENECEK

Ankara'da şekillenen stratejinin ilk aşamasına göre operasyonlar, sınır içinde yoğunlaşacak. Özellikle Hakkari kırsalı başta olmak üzere sınır içinde ve sınırın 5 km dışında Jandarma Özel Harekat birlikleri operasyonları yapılacak.

ŞEHİR MERKEZLERİNDE OPERASYONLAR

Buna paralel olarak başta Hakkari, Siirt ve Şırnak olmak üzere şehir merkezlerinde de emniyet ve özel harekat birlikleri silahlı operasyon ve gözaltılara devam edecek. Kaynaklar, “Kırsalda eylem yapan terörist gruplarının dağ yerine şehre kaçtığı bölgeler tespit edildi. Öncelik o küçük ilçelere verilecek” derken, bunların başında Hakkari ilçelerinin yer aldığı belirtiliyor.

YASALAR EKİM'DE DEĞİŞECEK

Vali ve savcılara geniş yetki veren düzenlemeler ve Terörle Mücadele Kanunu ve İl Özel İdaresi Kanunu değişiklikleri 1 Ekim'den sonra TBMM'ye getirilecek. Uygulaması yılbaşını bulacak. Amaç kış şartları bölgeye yerleşene kadar kırsal bölgeleri terör unsurlarından arındırmak. Kış aylarıyla birlikte de yeni yasalarla birlikte şehir merkezlerinde örgüte yardım yataklık yapan, örgütün şehir yapısını yönetenler tutuklanacak. Ayrıca, yurtdışındaki mali kaynakların kesilmesine yönelik Avrupa ülkeleri nezdindeki girişimleri Dışişleri Bakanlığı yürütecek.

TEZKERE TAZELENECEK

Yurtdışına asker gönderme tezkeresinin  süresi 17 Ekim'de dolmadan TBMM 1 Ekim'de açıldıktan hemen sonra tezkere yenilenecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 17:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35