Ankara ve İstanbul'da göstericilere müdahale

Okmeydanı'ndaki ara sokaklarda polislere havai fişek atan göstericilere biber gazıyla müdahale edildi. Ankara'da ise Güven Park'a yürümek isteyen grup da polis müdahalesinin ardından dağıldı.

Ankara ve İstanbul'da göstericilere müdahale

Okmeydanı Şark Kahvesi'nde oluşturdukları barikatı ateşe veren bir grup, polislerin gelmesiyle ara sokaklara kaçtı. Polis ekiplerine havai fişek atan göstericilere biber gazıyla müdahale edildi.

Piyalepaşa Caddesi girişinde toplanan gruptakiler, slogan atarak, çöp tenekeleriyle oluşturdukları barikatı ateşe verdi. Bölgede bulunan polis ekipleri, TOMA ile barikatı dağıtarak, alevleri söndürdü. Ara sokaklara kaçan göstericiler, polislere havai fişek attı. Polis ekipleri de biber gazıyla müdahalede bulundu.

Göstericiler, zaman zaman ara sokaklarda küçük gruplar halinde toplanarak eylemlerini sürdürüyor. Polis ekiplerinin de bölgedeki bekleyişi devam ediyor.

BAŞKENT'TE POLİS MÜDAHALESİ

Başkent Ankara'da, Berkin Elvan'ın ölümünü protesto etmek için Kuğulu Park'tan Güvenpark'a yürümek isteyen gruba polis müdahale etti.

Kuğulu Park'ta akşam saatlerinde toplanan grup, basın açıklaması yapmak üzere, bir süre sonra Tunalı Hilmi Caddesi'nden Güvenpark'a yürümeye başladı. Polis, yolu trafiğe kapatan gruba, Kennedy Caddesi kavşağında dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Güvenlik güçleri, uyarıya rağmen dağılmayan gruba tazyikli suyla müdahale etti. 

Müdahalenin ardından grup dağıldı.

İZMİR'DE GÖZALTINA ALINAN 41 KİŞİ SERBEST

Bu arada, İzmir'de önceki gün yapılan gösterilerde gözaltına alınan 41 kişinin, emniyetteki işlemlerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Bu kişiler hakkında "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'na muhalefet", "Polise mukavemet", "Kamu mallarına zarar vermek" suçlamalarıyla düzenlenecek evrakın ise İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına gönderileceği kaydedildi.

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİNDE ARBEDE

Öte yandan, Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuzçeşmeler Yerleşkesindeki Yabancı Diller Yüksekokulu önünde bir araya gelen bir grup öğrenci, yürüyüşün ardından basın açıklaması yaptı. 

Öğrenciler, Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesine göre, ''vatana ihanet'' suçundan idam cezasına çarptırılan ve AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı için İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'la ilgili "Öcalan'a özgürlük" imza kampanyası standı açtı. 

Pankartların ve posterin kaldırılmasını isteyen polis ekiplerine, öğrencilerin taş ve sopalarla karşılık vermesi üzerine çevik kuvvet ekipleri, gruba müdahale etti. Çıkan arbedede 9 kişi gözaltına alındı.

MARDİN'DE GÖSTERİCİLERE POLİS MÜDAHALE ETTİ
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde izinsiz yürüyüş yapmak isteyen gruba, polis ekipleri müdahale etti.

Midyat Caddesi'nde BDP seçim bürosu önünde toplanan grup, ellerinde Berkin Elvan fotoğraflarıyla ilçe merkezine yürümek istedi.

Grupta bulunan yüzü maskeli bazı kişilerin, Üçyol Kavşağı'ndaki MOBESE kameralarını tahrip etmek istemesi üzerine polis ekipleri, gruba göz yaşartıcı gaz ve basınçlı suyla müdahale etti.

Grupta bulunan yüzü maskeli kişiler, polis ekiplerine doğru havai fişek, molotofkokteyli ve ses bombası attı. Grup, daha sonra dağıldı. 

Gösteriler sırasında, Demiryolu ve Midyat Caddesi'nde esnafın iş yerlerini kapattığı görüldü. 

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 07:55
banner53
YORUM EKLE

banner39