Ankara'da katliam protestosu

İHH Ankara öncülüğünde düzenlenen ve bazı sivil toplum kuruluşlarının da desteklediği Mısır ve Suriye'deki katliamları protesto gösterileri 8. gecesinde devam etti.

Ankara'da katliam protestosu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İHH Ankara öncülüğünde düzenlenen ve bazı sivil toplum kuruluşlarının da desteklediği Mısır ve Suriye'deki katliamları protesto gösterileri 8. gecesinde devam etti.

Sıhhiye'deki Abdi İpekçi Parkı'nda her akşam 18.00-22.00 saatlerinde gerçekleştirilen protesto gösterilerinin 8. gününde de vatandaşlar taşıdıkları Rabia işaretli dövizlerle destek verdi. 

Protestoya destek veren bazı sivil toplum kuruluşlarının yetkililerinin de konuşma yaptığı gösteride ayrıca oyuncu ve yönetmen Mehmet Tahir İkiler de vatandaşlara meddah tiplemesiyle gösteri sundu. Protestolar sırasında akşam ve yatsı namazları da cemaatle kılındı.

DİĞER İLLERDE PROTESTOLAR

Karabük, Samsun, Bolu ve Tekirdağ'da Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliam ile Şam'daki kimyasal silah saldırısı protesto edildi.

Tekirdağ'da Tuğlalı Park'ta "Sivil İnisiyatif" oluşumu öncülüğünde toplanan gruptakiler, "Mısır şeytanı Sisi, gel pisi pisi" ve Rabia işareti olan pankart ile dövizler taşıdı. Sık sık tekbir getiren gruptakiler, Rabia işareti yaptı.

Grup adına basın açıklaması yapan Oktay Koç, Mısır ve Suriye'deki katliamları lanetlediklerini söyledi. Mısır'da demokratik seçimle iş başına gelen yönetimin darbe ile indirilip tutuklanması üzerine milyonlarca Mısır vatandaşının meşru protesto gösterilerini darbecilerin içlerine sindiremediğini belirten Koç, katliamların cunta yönetiminin olduğu kadar sessiz kalan küresel güçlerin de eseri olduğunu ifade etti.

Koç, Birleşmiş Milletler, ABD, AB, İsrail, uluslararası kuruluşlar ve bazı bölge ülkelerinin darbeye destek yönündeki tutumlarını kınadıklarını kaydetti.

Konuşmanın ardından, Mısır ve Suriye'deki katliamlarda hayatını kaybedenler için dua edildi.

KONSER İPTAL EDİLDİ

Öte yandan, Mısır ve Suriye'deki katliamlar nedeniyle Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesindeki yaz şenlikleri kapsamında yapılacak konser, iptal edildi. 

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır ve Suriye'de günahsız insanların öldüğünü anımsatarak, katliamlar karşısında tepkisiz kalmalarının mümkün olmadığını, bu nedenle konseri iptal ettiklerini vurguladı.

KARABÜK

Karabük Gençlik Hareketi Oluşumu önderliğinde örgütlenen grup, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliam ile Şam'daki kimyasal silah saldırısını protesto etmek için Karabük Belediyesi önünde toplandı.

Etkinlikte, Suriye ve Mısır halkı için dua okundu. Çeşitli dövizler açan ve sloganlar atan grup, caddede hilal şeklini alarak "Rabia işareti" yaptı. Aynı yerde 2 gündür protestolarda bulunan grup, yarın toplanmak üzere dağıldı.

SAMSUN

Samsun Büyük Camisi önünde toplanan sivil toplum örgütleri Mısır ve Suriye'deki katliamlarda hayatını kaybedenler için dua okudu.

Dostder Başkanı Hüseyin Mutlu, burada yaptığı konuşmada, dünyanın gözü önünde yaşanan zulümlere tepki gösterdiklerini belirterek, "Devlet terörü ile dünyanın gözü önünde halkını, masum çocukları kimyasal gazlarla katleden Esed'i lanetliyoruz. Ayrıca Suriye halkının bu haline karşı duyarsız kalan devletleri ve uluslararası örgütleri de kınıyoruz. Bu duyarsızlığın bir an önce son bulmasını bekliyoruz" dedi.

BOLU

Bolu'da İHH İl Temsilciliği önderliğinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle örgütlenen bir grup, belediye önünde bir araya geldi.

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğrafının ve Rabia işaretinin bulunduğu pankartları meydanın çevresine asan grup, yatsı namazını kıldı. Namazın ardından MEMUR-SEN Bolu İl Başkanı Ahmet Koçak, grup adına yaptığı konuşmada, Mısır'da ve Suriye'de çocukların katledildiğini ve Mısır'daki darbecilerin masum insanları öldürmeye devam ettiğini söyledi.

Sürecin Mısır'daki darbe karşıtlarının demokratik protestoları ile başladığını ifade eden Koçak, Türkiye'nin her ilinde Mısır'daki protestolara destek gösterileri yapıldığını ifade ederek, "Bizler Mısır'daki kardeşlerimiz demokrasiye kavuşana kadar meydanlarda olacağız onlara destek vereceğiz. Barışçıl gösterilerle Mısır'daki masumların sesini duyurmaya çalışacağız" dedi.

Konuşmanın ardından dualar yapıldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 09:20
banner53
YORUM EKLE

banner39