banner39

banner35

Ankara'da Kırım protestosu

Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Rusya Büyükelçiliği önüne Kırım'daki gerginlik sebebiyle siyah çelenk bıraktı

Genel 02.03.2014, 17:40 02.03.2014, 17:40
Ankara'da Kırım protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Derneği üyeleri, Rusya'nın Kırım'daki askeri faaliyetlerini Ankara'da protesto etti.

Güvenpark'ta toplanan Kırım Derneği üyeleri, "Bağımsız, bölünmez, demokratik Ukrayna", "Türkiye, Kırım'a ses ver", "Kırım Rusya'ya terk edilemez" yazılı pankart ile dövizler taşıdı.

Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay, grup adına yaptığı basın açıklamasında, Kırım'ın, 27 Şubat 2014'ten itibaren Rus askeri birliklerince işgal edildiğini söyledi.

Kırım'da idari binalar ile devlet radyo televizyonunun işgal edildiğini ifade eden Kalkay, şöyle konuştu:

"Silahsız ve savunmasız olan Kırım Tatar halkının, vatanını işgal eden ve binlerce kişiden oluşan yabancı silahlı güçler karşısında çok ciddi bir tehdit altındadır. Kırım Tatar halkı, Ukrayna'nın bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve demokratik düzenini sonuna kadar savunacak ve yegane vatanı olan Kırım Yarımadası'nın Rusya tarafından gasp edilmesini asla kabul etmeyecektir."

Açıklamanın ardından, Güvenpark'tan Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçiliği'ne yürüyen grup, bina girişine siyah çelenk bıraktı.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?