banner39

Ankara'da Said Nursi sempozyumu

Ankara'da düzenlenen 5. Milletlerarası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu'nda İttihad-ı İslam konusu ele alındı

Genel 27.05.2012, 12:46 27.05.2012, 13:50
Ankara'da Said Nursi sempozyumu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hayrat Vakfı tarafından Ankara'da düzenlenen 5. Milletlerarası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Sempozyumda bu yıl "İttihad-i İslam" konusu ele alındı. Çeşitli ülkelerden akademisyenlerin de katıldığı sempozyum 4 oturum halinde gerçekleştirildi. Katılımcılar arasında BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Doç. Dr. Abdulnur Muhammed Elmahi, Prof.İbrahim Noreyn İbrahim Mohammed, Dr. Mahmud Mısri, Said Yavuz,  Hamza Cuheyr Hafiz,  Prof. Dr. İbrahim Nourain, Dr. Muhammed Saad Kasim, Müfti Muhammad Saeed Khan, Mohd Yunus Aminuddin gibi isimler yer aldı.

Yusuf Ertürk'ün Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program açılış konuşması ile devam etti. Hayrat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt, açılış konuşmasında İslam aleminin birleşmeye her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğunu belirterek, ittihad-ı İslam'ın temini için daha fazla çalışılması gerektiğinin altını çizdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise, Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin hayatını insanların imanını kurtarmaya ve İslam toplumunu birleştirmeye adadığını belirterek, Risale-i Nur'un bütün insanlığın ümidi haline geldiğini söyledi.

Çelik, sempozyumdaki kalabalığa dikkat çekerek, "Bu kalabalık Bediüzzaman'ın davasının her tarafa yayıldığının bir göstergesidir." dedi. Bediüzzaman'ın ırkçılıkla suçlandığını söyleyen Çelik, "Bediüzzaman hayatı boyunca ırkçılığı ayakları altına almıştı. Hayatının hiçbir döneminde ırkçılığa asla iltifat etmedi. Kürtçü değildi, Türkçü değildi, o bir şevkat kahramanıydı. O yüzden gönüllerde yaşıyor. O yüzden asra hükmediyor ve asrı güzelleştiren adam diye anılıyor." dedi. Sempozyumun ittihad-ı İslam'ı anlamak için çok önemli bir yer teşkil ettiğini hatırlatan Çelik, "Kardeşliğimizi daha çok geliştirmeye ihtiyacımız var. Bediüzzaman asrımızın derdini yıllar önce teşhis etmiş ve bir Medresetüz'Zehra projesinden bahsetmişti. Maalesef onu dinlemedikleri için cehalet tümüyle ortadan kaldıramadılar. Türk, Kürt, Arap olmak bizim elimizde olmadığı için bunlarla övünmek bizim elimizde değildir. Kürt ve Türkler'i birbirine bağlayan manaları yok ettiğiniz takdirde terörü engelleyemezsiniz. Allah'ın ayetlerini yok etmeye çalışanlar ırkçıların ta kendisidir. Onu küçük düşürmek isteyenler hep kendileri küçük düştüler. Bediüzzaman'ı çöp arabasıyla taşımayı isteyenler, bizatihi  kendileri tarihin çöplüğüne gömüldüler. " dedi.

Sempozyuma katılamayan birçok siyasi de mesajlarını iletti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mesajlarında bu anlamlı organizasyonun Bediüzzaman Said Nursi'nin anlaşılmasında önemli olduğunu belirttiler.

Filistin İslami Hareket lideri Şeyh Raid Salah, coşkulu konuşmasıyla dinleyenleri duygulandırdı. Filistin'in bir kurtuluş beklediğini söyleyerek, gençlere şöyle seslendi: "Mescid-i Aksa'nın bahçesinde görüşmek üzere"

15 bin katılımcının yer aldığı sempozyumda ittihad-ı İslam, İslam dünyasındaki ihtilafların sebepleri ve Kur'an ve sünnete göre ittihad-ı İslam konuları konuşuldu.

Yorumlar (4)
Siyah nur 11 yıl önce
İstifadeli ve coşkulu bir programdı.Çok istifade ettik. Emeği geçen herkesten ALLAH razı olsun. Teşekkürler Hayrat Vakfı...........
ali 11 yıl önce
bu fotoğraf o sempozyumdan değil ki...
denizli 11 yıl önce
bu tür sempozyum ve hareketlere çok ihtiyaç var
ÇİLEKEŞ 11 yıl önce
BÖYLE GÜZEL SEMPOZYUMDA SİYASETLE İŞTİGAL EDEN ŞAHISLARI GÖRMEK İSTEMİYORUM.MANEVİ HAVA BOZULUYOR.SAYGILARIMLA,
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?