Ankara'da savaş senaryoları

Önceliği BM'de çözüm ümitlerini tüketmek olan Türkiye'nin, olası operasyonda muharip güç olma seçeneğini de dışlamadığını belirtiliyor.

Ankara'da savaş senaryoları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya gündeminin en sıcak maddesi Suriye'ye yapılması planlanan askeri operasyon. Türkiye'nin de operasyonda üstleneceği rol de merak konusu.

Ankara'nın önceliğinin çözümün Birleşmiş Milletler nezdinde gerçekleştirilmesi olduğu biliniyor.

Diplomatik kaynaklar, BM'den çözüm çıkmaması durumunda "muharip güç" olma seçeneğinin dışlanmadığını belirtiyor.

Zira Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Suriye'ye müdahale için oluşturulacak "gönüllüler koalisyonu"nun içinde yer alabileceğini belirtmişti.

Yetkililer, Türkiye'nin muharip güç olabileceğine Akçakale ve diğer olaylarda TSK'nın Suriye'ye misliyle verdiği karşılığı örnek gösteriyor.

TEZKERE TARTIŞMASI

Bir diğer tartışma konusu ise tezkere meselesi. TSK'da süresi halen devam eden bir Suriye tezkeresi bulunuyor.

Mevcut tezkere, hükümeti, Suriye'den gelen tehditlere karşılık verme konusunda yetkilendiriyor.

Hükümet, olası operasyona destek vermek için bu tezkerenin yeterli olacağını ifade ederken, muhalefet yeni bir tezkere gerektiği görüşünde.

Türk yetkililer, "Nasıl bir adım atılacağı belli olmadığı için hükümetin de şu aşamada yeni bir tezkere hazırlığı yok" diyor.

Operasyonun şekline ve yöntemine bağlı olarak ek tezkere gündeme gelebilecek.

NATO'nun tavrının da bu süreçte önemli olduğu belirtiliyor. Ankara, NATO'nun ilerleyen günlerde Suriye ile ilgili olağanüstü toplantı yapma ihtimalini dikkatle izliyor. Şimdilik Ankara'nın NATO'yu olağanüstü toplantıya çağırma gibi bir planlaması yok.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 07:18
banner53
YORUM EKLE

banner39