banner15

Ankara'da Suriyeliler için giyabi cenaze namazı

Hacıbayram camiinde Suriye'de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Ankara'da Suriyeliler için giyabi cenaze namazı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'deki olaylarda hayatını kaybedenler için Ankara Hacı Bayram Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Hacı Bayram Camisi'nde cuma namazı kılanlar, namazın ardından, Suriye'deki olaylarda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazında saf tuttu. 

125 sivil toplum kuruluşundan oluşan Ankara Sivil Toplum Platformu'nun (ASTP) organize ettiği gıyabi cenaze namazının ardından ASTP Başkanı Mustafa Kır, basın açıklaması yaptı. 

Kır, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat'ın, halkın demokrasi, insan hakları, özgürlük, hukuk, adalet, eşitlik ve refah taleplerine tankla topla karşılık verdiğini ileri sürdü. 

Türkiye'nin ve batılı ülkelerin Suriye'ye fiili müdahale etmesine karşı olduklarını dile getiren Kır, ''Bu sorunu İslam dünyası ve Ortadoğu ülkelerinin kendi içlerinde çözmesi gerektiğine dikkate çekti. 

Kır, şunları kaydetti: 

''Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ülkemizin geleceğini yakından ilgilendiren Esat diktatörlüğüne karşı daha etkin politika belirlemesine, kendi halkına silah doğrultan ve meşruiyetini yitiren Suriye dikta yönetiminin katliamı durdurması için diplomatik baskıyı artırmasını, katliama devam edilmesi durumunda TBMM'nin Suriye özel gündemiyle acil toplantıya çağrılarak, direnen Suriye halkına rejimi değiştirene kadar açıkça yanınızdayız mesajı verilmesini, buna mukabil Şam hükümetinin tanınmaktan vazgeçilmesini, büyükelçimizin çekilmesini ve bu konuda diğer ülkelere öncülük yapılmasını istiyoruz. 

Bu dönem aktif olmayan Türkiye, Ortadoğunun geleceğinin inşaasında etkin rol üstlenemeyeceğine inanıyoruz.'' 

Basın açıklamasından sonra üzerinde ''Akan kan duruna kadar, Baas rejimi yıkılana kadar hepimiz Suriyeliyiz'', ''Özgürlük isteyen değil halkını öldüren haindir'' yazılı pankartlar taşıyan platform üyeleri, Türkçe ve Arapça slogan attı. 

Suriye bayrakları taşıyan kalabalık olaysız dağıldı. 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 15:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35