banner15

Ankara'da toplu sözleşme eylemi

Birleşik Kamu-İş üyesi çalışanlar, Ankara Kızılay'da toplu sözleşme hakkı için eylem yaptı

Ankara'da toplu sözleşme eylemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) ve bağlı sendikalar, ''grevli toplu sözleşme hakkı'' için Ankara'da eylem yaptı. 

Ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve ''Grev hakkımız engellenemez'', ''Esnek, güvencesiz çalışmaya hayır'', ''Yaşasın toplu sözleşmeli grevli sendikal mücadelemiz'', ''Yüzdelik zamlara hayır'' yazılı dövizlerle Kurtuluş Parkı'nda toplanan konfederasyon üyeleri, istemlerini dile getiren çeşitli sloganlar attı. 

''15 Ağustos'' adlı kısa bir tiyatro gösterisinin ardından yürüyüşe geçen gruptakiler, ''Yaşasın grevli toplu sözleşmeli sendika mücadelemiz'' yazılı pankart açarak, alkış ve ıslıklarla yürüyüşe geçti. 

Ziya Gökalp Caddesi'nden Başbakanlık'a yürümek isteyen gruba, Polis izin vermedi, bunun üzerine gruptakiler bir süre oturma eylemi yaptı. ''Grubun dağılması'' için uyarıda bulunan polis ile gruptakiler arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Polis daha sonra grubun basın açıklamasını Ziya Gökalp Caddesi'nde yapmasına izin verdi. 

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, burada yaptığı açıklamada, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda bir takım düzenlemeler yapılarak bunun Ekim ayında TBMM'ye getirileceğini anımsattı. 

Her yıl 15 Ağustos'ta gerçekleştirilen toplu görüşmelerde açıklama yapanların bu yıl sesini çıkarmadığını kaydeden Kütük, ''Toplu görüşme yerine toplu sözleşme yapıyoruz aldatmacası bizim için bir anlam ifade etmiyor. Sendika demek grev demektir, grev hakkı olmayan sendikanın adı sadece sendika olur'' dedi. 

Türkiye'nin egemenliğine, milletine, geleceğine, ulusal bağımsızlığına ve bütünlüğüne saldırıların arttığı bir dönemden geçildiğini savunan Kütük, bu süreçte, demokratik duyarlılıklarını ortaya koymaya devam edeceklerini söyledi. 

Grevli toplu sözleşmeli sendika hakkının konfederasyonun ''olmazsa olmazı'' arasında bulunduğunu vurgulayan Kütük, yasa teklifinin TBMM'ye sunulacağı Ekim ayında daha güçlü bir şekilde Ankara'da toplanacaklarını kaydetti. 

Konuşmanın ardından, bir süre daha slogan atan ve halay çeken grup daha sonra dağıldı. 

Konuya ilişkin konfederasyon tarafından hazırlanan, önerileri ve taleplerin yer aldığı dosyanın Başbakanlık'a verileceği belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 14:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35