banner15

Antarktika küresel ısınmaya akıntılarla direniyor

Antarktika denizi derinden gelen soğuk sayesinde küresel ısınmanın olumsuz etkileri gideriliyor...

Antarktika küresel ısınmaya akıntılarla direniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Antarktika denizi derinden gelen soğuk soğuk suyun bölgeyi küresel ısınmaya karşı koruduğu ancak dünyanın diğer ucundaki Arktika'da yoğunlaşan çalışmaların oradaki buzulları yok ettiği belirtildi.

Natura Yerbilimleri Dergisi'nde yer alan araştırmada insan odaklı iklim değişikliği sebebiyle güney yarımkürenin en güneyinde bulunan Antarktika'yı çevreleyen suların insanların yaşayabileceği son yerler olabileceği savunuldu.

Araştırma grubu gezegenin geri kalanının çoğu ısınmışken deniz suyunun bölgede aynı sıcaklıkta kalmasını okyanus akıntıları ile açıklayabilecekleri söyledi.

Natura Yerbilimleri Dergisine açıklama yapan Washington Seattle Üniversitesinden Kyle Zırh, araştırma sonuçlarına dayanarak "Biz bu okyanus akıntılarının bölge için bir kahraman olduğunu görüyoruz" dedi. Derinlerden gelen suyun yüzyıllardır atmosfer görmemiş durumda olduğunu ve her kıtanın etrafında yüzeye doğru yükselen birkaç bin metrelik su getirdiğini söyledi.

ARKTİKA'DA NELER OLUYOR?

Arktika, Kuzey kutup dairesinin üstünde kalan bölge olarak tanımlanır. Bir adını da Antik Yunanca’da “ayı” anlamına gelen arktos sözcüğünden alan Kuzey Kutup Bölgesi, toplam 27 milyon kilometrekarelik bir alana yayılıyor.

Arktik bölgesine sınırı olan 8 ülke (ABD, Kanada, Norveç, Finlandiya, İsveç, Danimarka, İzlanda ve Rusya) tarafından 1996 yılında oluşturulan Arktik Konseyi'ne 2015-2017 yılları arasında ABD'nin başkanlık edecek olması ayrı bir önem taşıyor. Zira bölge zengin petrol ve gaz rezervleri ile dolu.


Arktika hakkında yapılmış en kapsamlı araştırmalardan 2008 tarihli ABD Jeolojik Araştırması'na göre, bu bölgede 90 milyar varil petrol, 47 trilyon metreküp doğalgaz ve 44 milyar varil de doğalgaz sıvısı rezervi mevcut.

Arktika'daki bütün kaynakların yarıdan fazlası Rusya'nın, beşte biri ise ABD'nin egemenlik sahasında. Rusya, halihazırda dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz ihracatçılarından biri. Dolayısıyla Rusya'nın bu bölgedeki kaynakları, bu konumunu daha uzun yıllar korumasını sağlayacak.

RUSYA VE ABD AKTİF

Rusya, 1960'ların başında, Batı Sibirya'nın kuzey kıyılarında Yamalo-Nenets bölgesinde petrol üretimine başladı.

ABD'de ise bugüne kadar keşfedilmiş en büyük petrol sahası olan Alaska'daki Prudhoe Bay, Arktika'nın içinde. 1968 yılında bulunan, 1977'de üretime başlayan saha, halen Türkiye'nin tüketiminin dörtte üçüne denk üretim yapıyor.

ARTAN GEMİ TRAFİĞİ VE İKLİME ETKİSİ

Arktik bölgesinin küresel ısınmanın da bir sonucu olarak erişilebilir olmasının bir diğer sonucu da küresel gemi taşımacılığında yaratacağı değişim.

Örneğin dünyanın en büyük limanlarından Hamburg ile Shanghai arası Süveyş Kanalı üzerinden yaklaşık 20 bin kilometre iken, Kuzey Deniz Hattı tabir edilen Arktik rotası üzerinden sadece 14 bin kilometre.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 12:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48