Antibakteriyel sabunlar kas sistemini bozabilir

Mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlarda kullanılan triklosan maddesinin kas ve iskelet fonksiyonlarını da olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

Antibakteriyel sabunlar kas sistemini bozabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Antibakteriyel sabunlarda kullanılan triklosan maddesinin, kas ve iskelet sistemini olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

Ulusal Bilimler Akademisi'nin tarafından yapılan ve bugün açıklanan raporda, fare ve balıklar üzerinde triklosan maddesinin etkileri test edildi. Bu etkiler incelendiğinde triklosana maruz bırakılan farelerde kalp fonksiyonlarında 20 dakika içinde yüzde 25 ve kol kavrama kuvvetinde 1 saat içinde yüzde 18 azalma olduğu belirlendi.

Araştırmayı yürüten UC Davis Veterinerlik Fakültesi profesörlerinden Isaac Pessah, “Triklosan neredeyse herkesin evinde bulunuyor. Her tarafa yayılmış durumda. Havyanlar üzerinde yapılan bu araştırma bu maddenin insanlar üzerinde de aynı etkiyi yapabileceğini kanıtlıyor” dedi.

TRİKLOSAN NEDİR?

Triklosan, mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, tıraş losyonları, kozmetikler ve başka pek çok ürüne katılan bir maddedir. 40 yıldan beri kullanılan triklosanın yan etkileri 2000’li yıllarda yapılan araştırmalarla ortaya çıktı. Maddenin zararları şöyle:
- Klorla birleştiğinde kloroform gibi kanserojen maddelerin oluşmasına neden oluyor.
- Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasına sebep oluyor.
- Hormonları olumsuz etkiliyor.
- Ayrıca vücuttan atılmaları çok yavaş olduğu için tabiatta da çok uzun süre kalıyorlar.
- Çocuklarda alerji ve egzamaya neden olabilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 12:56
banner53
YORUM EKLE

banner39