banner39

Ar-Ge merkezlerinde istihdama devlet desteği

Başbakan Davutoğlu, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde istihdam edileceklerin maaşlarının brüt asgari ücret kadarlık kısmını iki yıl boyunca karşılanacağını açıkladı

Genel 14.01.2016, 11:25 14.01.2016, 11:25
Ar-Ge merkezlerinde istihdama devlet desteği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TÜBİTAK'taki toplantıda yaptığı konuşmada, "Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde istihdam edilecek temel bilimler mezunlarının maaşlarının brüt asgari ücret kadarlık kısmını, iki yıl süreyle devlet olarak biz karşılamaya başlıyoruz" dedi.

Firmaların ortak proje yapmasını teşvik etmek amacıyla rekabet öncesi işbirliği projelerine destek sağlanacağını belirten Davutoğlu, "Bu firmalara hem gelir vergisi stopajı, damga vergisi istisnası, vergi ve sigorta indirimi gibi vergisel destekler sağlayacağız hem de diğer desteklerimizle önlerini açacağız" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Üniversite-sanayi işbirliği faaliyetlerinde bulunan öğretim üyelerimize müjde olarak zikrediyorum. Öğretim üyelerimizin bu faaliyetlerinden elde ettikleri gelirlerden gelir vergisi kesintisi yapılmasına son veriyoruz. Ayrıca üniversitenin bu gelirle ilgili yaptığı döner sermaye kesintisini de en fazla yüzde 15 olacak şekilde sınırlandırıyoruz. Yani eskiden öğretim üyesi bu gelirin yaklaşık yüzde 54'ünü kazanabilirken artık yüzde 85'ini kazanabilecek ve üstelik gelir vergisi kesintisi de yapılmayacak."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?