banner15

Araştırma şirketlerine göre Köşk yarışı

Araştırma şirketi ANAR Genel Müdürü Uslu, cumhurbaşkanlığı seçimindeki rekabetin Real Madrid-Çırçırspor karşılaşması gibi olacağını söyledi. GENAR'dan Şen ise Erdoğan'ın adı açıklanır açıklanmaz yarışın bittiği görüşünde

Araştırma şirketlerine göre Köşk yarışı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

10 Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçimi için geri sayım başladı. Bugün sürpriz bir aday daha çıkmazsa AK Parti'nin adayı Başbakan Erdoğan, 'çatı' Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP'nin tercihi Selahattin Demirtaş Köşk için yarışacak.

Akşam gazetesine konuşan önde gelen araştırma şirketlerinin yöneticileri, Köşk seçimleri yarışında Başbakan Erdoğan'ın şimdiden en avantajlı aday olduğunu söylüyor.

GENAR GENEL MÜDÜRÜ MUSTAFA ŞEN:
ÇATI ADAYIN BU YARIŞTA HİÇ ŞANSI YOK

Başbakan Erdoğan’ın ismi açıklandığı an cumhurbaşkanlığı seçimi bitti. Diğer adayların hiçbir şansı yok. Seçim ilk turda biter. CHP İhsanoğlu’nu AK Parti’den oy alsın diye gösterdi ama görünen o ki Başbakan CHP’den de MHP’den de oy alacak. Tahminimiz Başbakan yüzde 55, İhsanoğlu yüzde 35-36, Demirtaş ise yüzde 9 civarında oy alacağı yönünde. Erdoğan diğer iki adayın toplamından fazla oy alıyor. Diğer adaylar seçimin ikinci turu için bile bir alternatif oluşturmuyor. Bir taraftan topladığı yüz binlerce kişiyle meydanları gümbür gümbür inleten Başbakan Erdoğan, diğer taraftan salon toplantılarıyla seçmene ulaşmaya çalışan İhsanoğlu. Dolayısıyla hiçbir şansı yok.

ANAR GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM USLU:
MHP'NİN TAMAMINDAN DESTEK FANTEZİ

Sıfır politik tecrübesi olan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun karşısında Başbakan gibi yüksek bir profil. AK Parti’nin propaganda konusundaki deneyimlerini de işin içine kattığımızda ikili arasındaki rekabet Real Madrid ile Çırçırspor mücadelesi gibi bir şey olacak. Ayrıca yaptığımız araştırmalara göre; CHP tabanının yüzde 20’si, MHP tabanının ise yüzde 40’ı ‘çatı aday’ fikrine karşı. MHP tabanının tamamının ortak adaya destek vereceği iddiası bir fantezi. Dolayısıyla ‘çatı aday’ iki partinin toplam oyuna bile ulaşamayacaktır. Selahattin Demirtaş’ın aday olmasının seçimlerde çok önemli bir etki yapacağına inanmıyorum. Başbakan ilk turda yüzde 53-55 arasında bir oyla seçimi kazanır.

ANDY-AR GENEL MÜDÜRÜ FARUK ACAR:
CHP SEÇMENİ SANDIĞA GİTMEZ

Adaylara baktığımızda Başbakan’ın çok rahat bir seçim dönemi geçireceğini söyleyebiliriz. Ne İhsanoğlu ne Demirtaş Başbakan’ı zorlar. Olağanüstü bir durum olmazsa Erdoğan Türkiye’nin halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olacak. Tahminlerimize göre; Başbakan, ilk turda cumhurbaşkanlığı seçimini kazanır. Erdoğan, Köşk adaylığını açıkladığı an itibariyla Türkiye’de seçim bitti. Ayrıca İhsanoğlu isminden dolayı CHP seçmeninin önemli bir kısmının sandığa gitmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü CHP’nin gösterdiği aday seçmenini tatilden sandığa çekebilecek biri aday değil.

OPTİMAR BAŞKANI HİLMİ DAŞDEMİR:
MİTİNG YAPMAMASI DEZAVANTAJ

Başbakan Erdoğan’ın ilk turda seçilme ihtimali çok fazla. Ekmeleddin İhsanoğlu ismini birçok kişi bilmiyor. Dolayısıyla seçilme şansı yok. Ayrıca İhsanoğlu isminden dolayı CHP tabanından da ciddi bir fire olacaktır. Seçimin yaz tatiline denk gelmesi de seçmenin motivasyonunu olumsuz etkileyecektir. Bana göre, İhsanoğlu’nun miting yapmama kararı da ciddi bir dezavantaj yaratacaktır. Kendisi meydanlardan kaçan biri konumuna düşecektir. Buna karşın Başbakan’ın meydanlardaki ustalığı ve topladığı kalabalık seçmen üzerinde önemli bir etki yaratacaktır.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 10:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48