banner39

Arif Doğan; TİT'den sadece Yeşil'i tanırım

İkinci Ergenekon davası sanığı emekli Albay Arif Doğan, çapraz sorgusunda "Türk İntikam Tugayı'ndan sadece emrimde çalışan Yeşil'i tanırım" dedi.

Genel 17.01.2011, 21:34 17.01.2011, 21:34
Arif Doğan; TİT'den sadece Yeşil'i tanırım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Duruşmaya doktor refakatinde ambulans ile getirilen İkinci Ergenekon davası sanığı emekli Albay Arif Doğan, gün boyu ilginç açıklamalarda bulundu. Doğan, "TİT'i (Türk İntikam Tugayı) tanır mısınız?" şeklindeki soruya TİT'ten sadece bir kişiyi tanıdığını, onun da Yeşil olduğunu söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ikinci Ergenekon davasında sanık emekli Albay Arif Doğan'ın çapraz sorgusuna devam edildi. Pekgüzel'in "TİT'i duydunuz mu" sorusu üzerine Doğan "TİT'ten bir kişiyi tanırım. O da Yeşil'dir. Benim emrimde de çalıştı. Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığında çalıştı" dedi.

Savcı Pekgüzel'in JİTEM'e nasıl eleman seçildiğine ilişkin sorusuna ise Doğan, "Elinde yüzünde tanınacak şekilde bir işaret olmayacak. Gözlüklü olmayacak. 30 yaşını geçmeyen kişilerden seçildi. Bana bağlıdırlar. Halef selef seçimi için benden haber bekliyorlar" diye cevap verdi. Pekgüzel'in JİTEM'in devletin hangi biriminden emir aldığı sorusuna ise Doğan, "Hangi devletten bahsediyorsunuz siz? T.C.'de 30 yıldır devlet yok. 30 yıldır gavatlar devleti var. Suçsa suç. Söylüyorum" dedi.

"Emrimde 10 bin kişi var." şeklinde ifade verdiğinin hatırlatılması üzerine Doğan, "Bunların silahları yok. Üzerilerinde çakı bile yok. Bunların bildiği tek silah Kanas'tır. Çatışmaya sadece bu silahla girerler ve sınırlı sayıda mermi veriler. Amaç merminin boşa kullanılmasını engellemektir. PKK'nın menzili dışında mücadele verilir bu silahlarla. Bu silahların menzili 4-5 bin metredir." dedi. Savcı Pekgüzel "suikast silahı yani" sorusu üzerine Doğan, "Hayır suikast değil çatışma silahıdır. Ancak ben 1990'da JİTEM'den ayrıldım. 22 yaşında seçtiğim adam bugün 42 yaşındadır. Bu adamlar dağa tırmanabilirler mi? Size JİTEM'de çalışacak adamlar 30 yaşına geçemez dedim. Aynı kod isimli farklı insanlar görevlendirilir" dedi.

Savcı Pekgüzel'in silahları nereden bulduğunu sorması üzerine Doğan, "Savcılığın emanet deposu yok mu? Oradan resmi kanallarla alırız." demesi üzerine Savcı Pekgüzel; "Savcılık emanetinde silah beklemez. İlgili birimlere gider" dedi. Doğan bunun üzerine; "Biz de o zaman bekleyenleri alırız" dedi. Doğan, Savcı Pekgüzel'e, şartlar oluştuktan sonra açıklamaları olacağını da söyledi.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün sanık Doğan'a; "10 yıl önceki olayı mı yoksa şimdi ki olayı mı anlatıyorsun. Ben anlamadım" diye soru yöneltince Doğan "Aklımdan zorum yok. Rutin bir hizmetten bahsediyorum. Bugünkü işleyiş hakkında bilgi veriyorum" dedi.

Savcı Pekgüzel'in "Ergenekon'un başındaki adam kim?" şeklindeki sorusuna Ergenekon ile JİTEM'in bir ilgisi yok. JİTEM metropolde değil dağlarda görev alır. O nedenle Ergenekon ile neden irtibata geçsin. JİTEM çağırılınca PKK'ya topluca operasyon yapan bir kuruluştur" dedi.

Kendisine bağlı 10 bin Jitem elemanının olduğunu iddia eden Doğan, hala bu birime başkanlık yaptığını söyledi. Bu birimin şu an sadece istihbarat sağladığını belirten Doğan, halef selef gereği ölmeden önce yerine birini seçeceğini söyledi. Saat 19'da Mahkeme Başkanı Köksal Şengün duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verdiklerini açıkladı.
 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?