Arınç da 'artık yeter' dedi

Bülent Arınç, aradan 4 yıl geçmesine rağmen işlem yapılmayan suikast iddiası için ''Savcılık artık bir karar versin'' dedi.

Arınç da 'artık yeter' dedi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, aradan 4 yıl geçmesine rağmen, ne takipsizlik kararı verilen, ne de dava açılan hakkındaki suikast iddiası için, ''Savcılık artık bir karar versin'' dedi.

Arınç, gazetecilerin sorusu üzerine 19 Aralık 2009’da yaşanan olay konusunda ''Bu suikast iddiasıyla ilgili olarak bir soruşturma var. Savcıyı tanımam, sadece ismini biliyorum. Kendisiyle de hiç görüşmedim. Ya suç unsuru yoktur desin, veya şu suçlar var dava açtım desin. İş soğudu. Herhangi bir işlem yapılmadı. Savcılık bir karar versin'' diye konuştu.

19 Aralık 2009 günü Arınç’ın Ankara’daki Çukurambar semtinde bulunan evi yakınlarında ihbar üzerine bir albay ile bir binbaşı gözaltına alınmış, Arınç’ın evinin adresi ve krokisi olan bir kağıdı da yutmak istedikleri öne sürülmüştü. Albay ve bir binbaşı ‘’Suikast planlamak, silahlı örgüt kurmak, halkı hükümete karşı isyana tahrik” suçlaması ve tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Ancak mahkeme delil yetersizliğinden dolayı Albay E.Y.B. ve Binbaşı İ.G’yi serbest bıraktı.

YARGITAY'A ÜYE SEÇİLDİ

Albay E.Y.B. bilgi sızdırdığından şüphelenilen B.K adlı Albayı izlediklerini belirterek, olay günü cebinden çıktığı öne sürülen ve Arınç’ın adresinin olduğu kâğıt için ise, “Üzerimde böyle bir not yoktu. Polisler bizi arabadan çıkarttığında kelepçeleyip üst araması yaptılar. Kağıdı polis cebime koydu’’ demişti.

Binbaşı İ.G. de aynı kâğıt için, “Bizi araca koydular. Şoför polis araçtan inince, tutanak tutmak üzere getirilen kâğıtların altına baktığımda, E. albaydan çıktığı söylenen adresin aynısının bir A5 kâğıdına yazılı olduğunu gördüm” demişti.  Dönemin Seferberlik Dairesi Başkanı da ‘’Bu arkadaşlarımız, bilgi sızdıran bir albayı takip ediyorlardı. İzleme görevini ben verdim’’ açıklaması yapmıştı.

Subayların izlediğini söylediği Albay B.K ile, Arınç’ın evi arasında yaklaşık 400 metre mesafe bulunduğu ortaya çıkmıştı. Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin, TBMM’ye sunulan bu konudaki çok sayıdaki önergeye ‘’Gizlilik kararı bulunan soruşturma devam etmektedir’’ demekle yetinmişti. Kozmik odada arama yapan hakim daha sonra Yargıtay’a üye seçilmişti.

 
Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2014, 09:11
banner53
YORUM EKLE

banner39