Arınç: Önceliğimiz her zaman ekonomi oldu

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Ekonominin önünü açarak, siyasi reformları, dış politika açılımlarını birlikte yürüttük. Önceliğimiz her zaman ekonomi oldu" dedi.

Arınç: Önceliğimiz her zaman ekonomi oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

4. İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "11 yılda Türkiye’yi finansal krizlere karşı kırılgan bir ülke konumundan küresel krizlere dayanıklı, dalgalanmalarla mücadele etmeyi bilen bir ekonomi haline getirdik" dedi.

Arınç, Türkiye’de son 12 yılda iki defa daralmadan zirveye çıkan ve zirvedeki konumunu sürdüren bir ekonomi olduğunu söyledi.

Son açıklanan yüzde 4,4'lük büyüme oranının Türkiye’nin geleceği açısından ümitleri artırdığını kaydeden Arınç, "Ekonominin önünü açarak, siyasi reformları, dış politika açılımlarını birlikte yürüttük. Önceliğimiz her zaman ekonomi oldu. Ekonomide güçlendikçe diğer alanlarda daha rahat hareket imkanı bulduk" şeklinde konuştu.

"UZUN VADEDE FIRSATA DÖNÜŞECEK"

"Bugünlerde dış politikada yaşanan bazı sıkıntılara uzun vadeli bir perspektiften bakmanızı istiyorum" diyen Başbakan Yardımcısı Arınç, "Şu anda aleyhte gözüken, Türkiye'nin zararına yol açan bazı gelişmelerin uzun vadede bir fırsata dönüşeceğini düşünüyorum" dedi.

Arınç, "Demokratikleşme konusunda bugünlerde yine kapsamlı bir çalışmanın içindeyiz. Çalışmamızın artık sonuna geldik, en kısa süre içinde kamuoyu ile paylaşacağız" ifadelerini kullanarak şöyle devam etti:

"Bu paketle, Türkiye'nin birçok alanındaki kronik sorunları çözmeyi ve demokratik talepleri karşılamayı amaçlıyoruz."

"SİYASİ İSTİKRAR DEVAM EDECEK"

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Türkiye için bir endişeniz olmasın, Türkiye'de siyasi istikrar devam edecektir, yatırımlar için cazip bir ülkedir ve hiçbir şekilde ekonomik istikrarımızın bozulmasına imkan vermeyecek ekonomi yönetimi iş başındadır" diye konuştu.

Arınç, "Siz buraya Türkiye'nin geleceğini bizzat öğrenmeye geldiniz. Ben size açıkça söyleyeyim; Türkiye'nin istikrarını bozacak hiçbir harekete izin vermeyiz" ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 22:02
banner53
YORUM EKLE

banner39