Arınç: Örgüt süreci istismar etmiştir

Başbakan Yardımcısı Arınç, 'Hükümetimizin Çözüm Süreci'ndeki samimiyetine ve attığı adımlara karşılık, örgütün süreci istismar edici eylemler içerisinde olduğu görünmektedir' dedi.

Genel 29.07.2015, 21:16 30.07.2015, 08:31
Arınç: Örgüt süreci istismar etmiştir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Hükümetimizin Çözüm Süreci'ndeki samimiyetine, kararlarına ve attığı adımlara karşılık, örgütün sürece uygun hareket etmediği, süreci istismar edici söylem ve eylemler içerisinde olduğu görünmektedir. IŞİD ile iç içe geçmiş bir hükümet söylemini, nefret ve lanetle reddederim, bu hiçbir Türkiye Cumhuriyeti hükümetine yakışmaz" dedi.

Arınç, CHP'nin "toplumsal barışı tehdit eden artan terör olaylarının nedenlerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önergesi" üzerinde TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, son günlerde yaşanan, kalpleri kanatan, vicdanları sızlatan acı olayların, adli ve idari soruşturmalarının sürdüğü bir zamanda konunun görüşülmesine neden olan önergeyi veren CHP'ye teşekkür ettiğini söyledi.

Son günlerdeki olayları herkesin acıyla yaşadığını, tepkisini ortaya koyduğunu dile getiren Arınç, "Suruç'ta meydana gelen ve 32 canımızın gitmesine yol açan kanlı olay, arkasından yaşadığımız Viranşehir, diğer ilçelerimizde, en son bir binbaşımızla, uzman çavuşumuzun da şehadetine yol açan sebepler, bunun yanında farklı illerde, farklı şekillerde tezahür etmiş şiddet olayları kapsamında ülkemizde bir üzüntünün hakim olduğunu söyleyebilirim. Bu doğrudur, normaldir, memleketini ve milletini seven herkes, kaybettiğimiz canlardan dolayı üzüntülüdür, yaşanan terör olaylarından dolayı da tepkilidir" diye konuştu. 

OPERASYONLARDA GÖZALTINA ALINANLAR

Başbakan Yardımcısı Arınç, Adalet Bakanlığından aldığı bilgiyle DAEŞ, PKK ve KCK, DHKP-C ve diğer terör örgütlerine karşı yapılan operasyonlarda gözaltına alınan kişi sayısı hakkında bilgi verdi.

Arınç, bugün saat 11.00 itibarıyla bu operasyonlarda gözaltına alınanların sayısının bin 61 olduğunu, bunun 156'sının serbest bırakıldığını, 545 kişinin savcılığa, 461 kişinin mahkemeye sevk edildiğini, 172 kişinin tutuklandığını, 201 kişi hakkında adli kontrol kararı verildiğini, 66 kişinin mahkemece serbest bırakıldığını, 360 kişinin halen kollukta gözaltına olduğunu, 22 kişinin savcılıkça serbest bırakıldıktan sonra adli kontrol talep edilip mahkemede işleminin sürdüğünü söyledi.

PKK ve KCK'dan 847 kişinin gözaltına alındığını, 120 kişinin kollukta serbest bırakıldığını, 440 kişinin savcılığa, 362 kişinin mahkemeye sevk edildiğini, 140 kişinin tutuklandığını, diğerlerinin serbest bırakıldığını veya haklarında adli kontrol kararı verildiğini belirten Arınç, "DHKP-C ve diğer örgütlere yönelik gözaltında 77, tutuklanan kişi sayısı bir, diğerleri halen gözaltında bulunanlar, 44 ve diğerleri de adli kontrol sebebiyle bırakılanlar. DAİŞ örgütüne karşı yapılan operasyonlarda gözaltına alınan kişi sayısı 137, kollukça serbest bırakılan 18, savcılığa sevk edilen 88, mahkemeye sevk edilen 82, tutuklanan kişi sayısı 31, halen gözaltı süresi dolmamış olan 31, diğerlerinin de serbest bırakıldığını söyleyebilirim" dedi.

'SÜRECİ İSTİSMAR ETTİĞİ AÇIK BİR ŞEKİLDE GÖRÜLMEKTEDİR'

Başbakan Yardımcısı Arınç, Çözüm Süreci'ni başlatan, ilk günden bu yana samimi kararlılıkla devam ettiren, bu noktaya getiren temel iradenin, hükümet olduğunu vurguladı.

Arınç, "Gerek öğüt yöneticilerinin söylemleri, gerek örgütün şiddet içerikli eylemlerine ilişkin veriler gösteriyor ki öğüt Çözüm Süreci'ne uygun hareket etmemiştir, STK'lara, siyasi partilere saldırma, iş makinelerini yakma, işçileri alıkoyma, yol ve baraj yapımlarına engel olmaya çalışmak, 'vergi' adı altında haraç toplama ve iş adamlarını kaçırma gibi eylemler ara verilmeden devam ettirilmiştir. Ayrıca HDP'li siyasetçilerin süreç boyunca tehditkar söylemlerde geliştirdikleri 'ayrılıkçı ve bağımsız devlet kurma' yönünde açıklamalarda bulundukları görülmüştür. Örgütün gerçekleri yansıtmayan çeşitli bahanelerin ardına sığınarak süreçte üzerine düşenleri yapmadığı, samimi davranmadığı ve süreci istismar ettiği açık bir şekilde görülmektedir" şeklinde konuştu. 

'IŞİD İLE İÇ İÇE GEÇMİŞ BİR HÜKÜMET SÖYLEMİNİ, NEFRET VE LANETLE REDDEDİYORUM'

Başbakan Yardımcısı Arınç, şu ifadeleri kullandı:

"DAİŞ'i 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla bir terör örgütü olarak ilan eden ve buna yönelik çalışmaları da kesintisiz bir şekilde yerine getiren bir hükümetimiz var. Bundan dolayı bize yöneltilen eleştirileri hiç kabul etmiyoruz. IŞİD ile iç içe geçmiş bir hükümet söylemini, nefret ve lanetle reddederim, bu hiçbir Türkiye Cumhuriyeti hükümetine yakışmaz. Dolayısıyla, aldığımız kararların ve uygulamaların, Türkiye'nin teröre bakış açısını fazlasıyla ortaya koyduğunu söyleyebilirim.

"Başlangıçtan bu yana bu süreç istismar edilmiştir ve istismar edildikçe de CHP'den ve MHP'den de bazen politik söylemlerle bazen de esasa yönelik eleştiriler gelmiştir. Bugün görüyoruz ki bu eleştiriler büyük ölçüde haklıdır" değerlendirmesinde bulunan Arınç, "Dolayısıyla bu sürece Türkiye'nin ihtiyacı var. Çözüm Süreci, ismi de değişebilir, şartları da değişebilir ama Türkiye'nin son şansıdır, böyle bir sürece ihtiyacımız var. Bugün de yaşadığımız tecrübeleri de dikkate alarak, birilerinin sakız gibi çiğnediği Çözüm Süreci değil, ayağı yere basan, netice alıcı ve örgütün silah bırakmasına, terörden vazgeçmesine yol açabilecek tüm tedbirleri hükümet olarak uygulayacağız" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?