banner39

Asker, darbeyi haber vermiş

Genelkurmayın Başbakanlığa harekat planı gönderip 12 Eylül darbesini haber verdiği, ancak plan şifreli olduğu için kimsenin anlamadığı ortaya çıktı.

Genel 16.06.2012, 01:57 16.06.2012, 09:32
Asker, darbeyi haber vermiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Darbeleri araştırma komisyonuna bilgi veren eski bakan Hasan Celal Güzel, 12 Eylül darbesi ile ilgili ilginç bir detayı aktardı. Genelkurmayın 11 Eylül gecesi saat 21.30’da Başbakanlığa bir mesaj gönderip ertesi gün darbe yapılacağını bildirdiği, ancak mesaj şifreli olduğu için anlaşılamadığını söyledi.

Gazeteport'un haberine göre 12 Eylül 1980’de Başbakanlık Müsteşar yardımcısı olan Güzel, darbe olacağını bir gün önce haber aldığını ancak kimseyi inandıramadığını belirtti. 17 Şubat 1997 günü bilgi verdiği TBMM Susurluk Komisyonuna da benzer açıklamalar yapan Güzel’in basına kapalı toplantıda şunları söylediği öğrenildi:

‘’Genelkurmay’da görevli yakın bir dostum vardı. Annem hasta diye izin almış bana geldi ve ertesi gün darbe olacağını haber verdi. Turgut Özal Müsteşardı ona söyledim. Demirel’e gittim makamından çıkmak üzereydi, önemli bir mesele olduğunu söyleyince, Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun’a aktarmamı istedi. Ekrem Ceyhun ihtilal konusunu duyduğunu, ancak genel harekat olduğunu söyledi. Milli Savunma Bakanı İhsan Birincioğlu da (Yok öyle bir şey) dedi. Ben de Başbakanlıktaki bütün evraklarımı Demirel ve Özal’ınkiler de dahil toplayıp eve gittim. Bir müsekkin alıp yattım, uyudum. Sabah 07.00’de iki Albay gelip beni götürdü’’

ŞİFRELİ MESAJ

Güzel, TSK’nın her zaman birlik hareketlerini Başbakanlığa bildirdiğini, 11 Eylül günü de birliklerin Etimesgut'tan merkeze kaydırılacağı yazısı gönderildiğini, bunun da aslında darbenin bildirilmesi olduğunu söyledi ve şöyle dedi:

‘’Asker, 11 Eylül gecesi ertesi sabah ihtilal yapacaklarını Başbakanlığa saat 21.30’da bildirmiş. Başbakanlıkta Güvenlik İşleri Danışmanı Korgeneral Rüştü Naiboğlu vardı. Bu yazıyı bana getirdi, (İhtilal yapacaklar, birlik harekatlarını ihtilal planına göre bildiriyorlar) dedi. Ben de zaten öğrenmiştim, evine gidip yatmasını söyledim’’

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?