banner39

Asker maaşından 60 bin aile faydalanacak

Oğlu askerde olan ve maddi durumu iyi olmayan ailelere bağlanacak maaştan 60 bin ailenin faydalanacağı belirtiliyor

Genel 01.05.2013, 14:12 01.05.2013, 14:12
Asker maaşından 60 bin aile faydalanacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yoksul asker aileleri için müjdelediği aylık maaş uygulamasından kaç kişinin faydalanacağı belli oldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı çalışmada, eşi ya da oğlu askerde olan 60 bin kişinin yoksul olduğu ve aylık maaş hakkını elde edebileceği saptandı.

Bu kapsamda bakanlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) üzerinden başvurular alınmaya başlandı.

Sabah'tan Burcu Çalık'ın haberine göre bakanlık, şehit aileleri, gaziler ve sivil mağdurların haklarını genişletmek için yasal çalışmayı başlatırken, ailelerin yasayı beklemeden ikamet ettikleri ilçedeki yardımlaşma vakıflarına başvurabileceği kaydedildi.

5 BİN 557 SİVİL MAĞDURA İŞ

Bakanlığın sivil terör mağdurlarına bir istihdam ve maaş hakkını tanıyan, şehit aileleri ve gazilerin de haklarını genişleten yasa çalışmasının da hazirana yetiştirilmesi planlanıyor. Var olan uygulamada sadece Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren mağdurları kamuda istihdam hakkından faydalanıyor. Yasa çıktığında, bu kanunun dışında kalan siviller, vazife ve harp malulü olan TSK mensupları ile güvenlik görevlileri de haktan yararlanacak. Asker yakınlarına iki, malul olanlara ise bir istihdam hakkı tanınacak. Türkiye'de 1984-2012 arasında terör nedeniyle hayatını kaybeden 5 bin 557 sivil vatandaş bulunuyor. Bu kişiler, yasanın çıkması ile birlikte Kaymakamlıklar aracılığıyla başvuruda bulunabilecek.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?