banner15

Asker sevkiyatı için THY ile anlaşma

MSB ile THY arasındaki görüşmeler bayram öncesinde tamamlandı ve hükümetin sağladığı 13 milyon TL ödenekle izne giden Mehmetçiklerin tamamının uçak biletleri MSB’ce karşılandı.

Asker sevkiyatı için THY ile anlaşma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk Hava Yolları (THY) yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bakanlık ve THY iştiraki olan Anadolu Jet yetkilileri, terör saldırısı riski olan bölgelerde asker sevkıyatı ve dağıtımının hava yoluyla yapılması konusunda görüşme gerçekleştirdi. 

MSB ile THY arasındaki görüşmeler bayram öncesinde tamamlandı ve hükümetin sağladığı 13 milyon TL ödenekle izne giden Mehmetçiklerin tamamının uçak biletleri MSB’ce karşılandı. Sevkıyat ve dağıtım Anadolu Jet ile yapılacak.

11 milyon dolarlık anlaşmaya göre, terörle mücadele bölgelerinde görev yapan askerler izin, terhis ve hava değişimi gibi durumlarda THY tarafından ücretsiz taşınabilecek. Protokolün bayramdan sonra imzalanması bekleniyor.

Geçen hafta bir emir yayınlayan Genelkurmay Başkanlığı, terör saldırısı riski olan bölgelerde asker sevkıyatlarının karadan yapılmaması talimatını verdi. Yayınlanan emirde tezkere alan, izne giden ve birliklerine yeni teslim olan askerlerin helikopterlerle havaalanı olan illere sevk edilmesi istendi.

Buna göre kırsal bölgede görev yapan askerler helikopterlerle havaalanı olan il merkezlerine, buradan da uçaklarla gidecekleri yerlere gönderilecek. Yeni planlamaya göre kritik bölgelerde askerliğini yapanlar helikopterle Diyarbakır’da bulunan 7’nci Kolordu Komutanlığı, Elazığ’da bulunan 8’inci Kolordu Komutanlığı, Van’da bulunan Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı ve Erzincan’da bulunan 3’üncü Ordu Komutanlığı’na götürülerek buradan hava yoluyla memleketlerine gönderilecek. Yeni plan 5 gündür uygulanıyor.

THY: ÜCRETSİZ TAŞIYACAĞIZ

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, projenin detaylarının önümüzdeki günlerde açıklanacağını, proje kapsamında 350-400 bin askerin ücretsiz taşınacağını ifade etti.Atatürk Havalimanı'nda İç Hatlar Yeni CIP Salonu'nda inceleme yapan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Milli Savunma Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttükleri 'Mehmetçik'in ücretsiz taşınması projesi' hakkında bilgi verdi. Milli Savunma Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini belirten Topçu, "Milli Savunma Bakanlığımız bize bu projenin detaylarını verdi. Detaylar üzerinde çalışıyoruz. Bir model oluşturma çabası içindeyiz. Önümüzdeki günlerlerde Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle tekrar bir araya geleceğiz. Konuyla ilgili net açıklamayı bir iki hafta içinde yapacağız. Askeri taşıma işini tamamen ücretsiz yapacağız. Milli Savunma Bakanlığı ile birlikte çalışarak maliyetleri en aşağıya indireceğiz. Bu kapsamda 350-400 bin askerimizi ücretsiz taşıyacağız." dedi.

TAV DA ÜCRET ALMAYACAK

TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener de askere ücretsiz seyahat konusuyla ilgili kendilerinin de bilgilendirildiğini, asker yolculardan ücret alınmayacağını söyledi. TAV'ın normal yolcu biletinden aldığı bir pay olduğunu hatırlatan Şener, bu paranın askerlerden alınmayacağını sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2012, 12:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
celal
celal - 7 yıl Önce

ne zaman bellı olur ben 8 gun sonra sırnak a gıdıcem benı bılgıledırır mısınız

arif
arif - 7 yıl Önce

şunu biran nce yürürlüge versenizde bizde rahatca biletimizi alsak şurda 5 günümüz kaldı ne olur acele edin

kaan kaan
kaan kaan - 6 yıl Önce

bu hizmetten hangi iller yargılanacak kardeşim askerde bingölde ve nasıl bu hizmetten yararlanacağını bilmiyor rütbeeli personel bir acıklama yapmıyor diyor terhis olanlar ise kendi imkanlarıyla gidiyor diyor

Bora demirci
Bora demirci - 2 hafta Önce

Ben bileçikte oturuyorum sivastan dagıtım iznine geldim dagıtımım dogu beyazıta cıktı ve askeri ucakbiletini karşıdaki iztanbul havalimanından almışlar bize yakın sabiha gökcen havalimani varken bize ucak biletinden fazla masraf ve yol yaptırcaklar hic almasalardı daha iyiydi nasıl sacma bi sistem bu bileti ayarlayan görevliler

banner39

banner36

banner37

banner35