Asker sınırötesinden gelen rokete anında karşılık verdi

Irak Şam İslam Devleti ile muhalif gruplar arasında devam eden çatışmalar sırasında bir roketatar mermisi sınırı 600 metre aşarak Türkiye tarafına düştü, TSK misliyle cevap verdi

Asker sınırötesinden gelen rokete anında karşılık verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TSK, Suriye sınırının Akçakale'ye yakın bölümünde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile muhalif gruplar arasında devam eden çatışmalar sırasında bir roketatar mermisinin sınırı 600 metre aşarak Türkiye tarafına düştüğünü patlamadan dolayı bir zayiat meydana gelmediğini bildirdi. Olaya angajman kuralları gereği ateş açılarak misliyle karşılık verildi. Aynı şekilde iki hafif silah mermisi de Türkiye tarafına isabet etti.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre dün öğle saatlerinde Türkiye-Suriye hududunda Akçakale Kapı Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde Suriye'nin Tel Abyad ilçesinde muhalif gruplar ve Irak Şam İslam Devleti arasında devam eden çatışmalardan seken bir adet roketatar mermisi, sınırı 600 m geçerek Türkiye tarafında boş araziye düştü ve patladı. Söz konusu patlamadan dolayı herhangi bir zayiat meydana gelmedi.

Angajman kuralları gereği merminin atıldığı değerlendirilen bölgeye mevcut silahlarla ateş edilerek misliyle mukabelede bulunuldu.

Dün öğleden önce ise Türkiye-Suriye hududunda Akçakale Kapı Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde Suriye'nin Tel Abyad ilçesinde muhalif gruplar ve Irak Şam İslam Devleti arasında devam eden çatışmalardan seken iki adet hafif silah mermisi, sınırı 1.5 kilometre geçerek Türkiye tarafına düştü. Söz konusu mermilerden dolayı herhangi bir zayiat meydana gelmediğinin mülki makamlardan öğrenildiği bildirildi. Angajman kuralları gereği merminin atıldığı değerlendirilen bölgeye mevcut silahlarla ateş edilerek misliyle mukabelede bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2014, 10:01
banner53
YORUM EKLE

banner39