banner39

'Askerkondu'nun yapımı durduruldu!

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Beylerbeyi'nde yaptırdığı lojman inşaatı durduruldu

Genel 06.07.2011, 12:11 06.07.2011, 12:23
'Askerkondu'nun yapımı durduruldu!

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Üsküdar Beylerbeyi'nde yükselen inşaatın kaçak olduğu ortaya çıktı. Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün ruhsatı olmayan inşaatı durdurduğu öğrenildi. 

Üsküdar'da Boğaziçi Köprüsü'nün alt kısmında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı bulunuyor. Komutanlık sınırları içinde bulunan, üzerinde ağaçların bulunduğu bir tepelik birkaç ay önce düzleştirilerek bir inşaat çalışması başladı. Askeri personelin kullanması amaçlı lojman tarzında bir yapının inşaatına başlandı. Hızla yükselen inşaat bölgedeki vatandaşların da dikkatini çekti. Zira Boğaziçi İmar Kanunu'na göre, boğaziçi ön görünüme sahip bir yerde kamu yararı olan okul, sağlık merkezi gibi yapılar dışındaki yapılara izin verilmiyor. 

Hızlı bir çalışmanın yapıldığı inşaatı 23 Haziran'da fotoğraflandı. O tarihte inşaatta işçiler çalışıyordu. Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nün bağlı bulunduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 24 Haziran'da inşaat ile ilgili sorular soruldu. Ancak İBB'den halen bir cevap gelmedi. Aynı tarihte Genelkurmay Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na da inşaatla ilgili bilgi talep edildi. Fakat bu sorular da cevapsızsız kaldı. 

İnşaat için herhangi bir başvuru yapılmamıştı. Haberler üzerine kaçak inşaat fark edildi ve faaliyet durduruldu. İnşaatın toprak üstünde 3 katı bulunuyordu. Bir kat daha ilave için yapılan kalıplar ise inşaatın durdurulmasının ardından söküldü. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da durdurma kararının ardından bu kez en başta yapması gerekeni yaptı ve ruhsat başvurusunda bulundu. Şu anda çoğu tamamlanmış inşaat için Boğaziçi İmar Müdürlüğü izin verip vermeme konusunda karar alacak. 

Boğaziçi ön görünümüne sahip olan ve yapılaşmanın sıkı bir şekilde denetlenmesi gereken alanda birkaç ay içinde hiçbir izin alınmadan lojman inşaatı yükselmeye başladı. Çalışmalar şimdilik durduruldu.

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?