banner39

ASKON: Büyümedeki zikzak özel sektörü etkiliyor

ASKON Başkanı Mustafa Koca, büyümenin büyük zikzaklar çizerek düşmesinin özel sektörün önünü kapattığını söyledi

Genel 01.04.2013, 13:45 01.04.2013, 13:45
ASKON: Büyümedeki zikzak özel sektörü etkiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, ''Büyüme yüzdelerinin büyük zikzaklar çizmesi özel sektörün plan yapmasını ciddi anlamda engelleyen bir durum oldu'' dedi.

Koca, 2012 yılı büyüme verilerinin sonuçlanmasıyla yaptığı yazılı açıklamada ''Ekonomik büyümenin büyük bir zikzak çizerek düşüş göstermesinin yansımalarını sonuna kadar yaşadık. İnşallah 2013 yeniden büyüme yılı haline gelir'' değerlendirmesinde bulundu.

Koca, 2012 yılına herkesin 2011 yılındaki yüksek büyüme heyecanı ile başladığını ancak büyümenin çok ciddi anlamda bir düşüşle yılı kapattığını belirterek, şunları kaydetti:

''Büyüme yüzdelerinin bu kadar büyük zikzaklar çizmesi özel sektörün plan yapmasını ciddi anlamda engelleyen bir durum oldu. Tabir caizse herkesin hesabı şaştı. Ülkemizde ekonominin çok ağırlıklı kısmını teşkil eden orta ve küçük ölçekli işletmeler bu değişimi tam olarak takip edemediler. Bir önceki yılın yüksek büyüme performansına göre açılımlarını yaptılar ancak hızlı daralma firmaları sıkıntıya soktu.

Tam bunun üzerine çek yasasında meydana gelen değişiklikler devreye girdi ve kayıp kaçak oranı, çeklerin ödenmeme yüzdesini, senetlerin ödenmeme miktarını ciddi şekilde artırdı. Yani bir anlamda özellikle reel sektör sıkıntılı bir yıl yaşamış oldu. Buna finans kesimi dahil olmayabilir ancak görüldüğü gibi bu asla yeterli olmuyor.''

''DAHA ÜMİT VERİCİ BİR YILA BAŞLADIK''

Daha ümit verici bir yıla başladıklarını belirten Koca, şunları ifade etti:

''Bizim büyüme rakamlarımızın rahatlatıcı tarafı sadece ve sadece özellikle gelişmiş kabul edilen ülkelerde bu oranların dahi yakalanmamış olmasıdır. Onlara göre pozitif ayrışma göstermiş durumdayız. Bu en azından imaj ve moral açısından iyi bir durum. Aslında bu düşüşü nimet kabul etmek gerekir.

Dolayısıyla büyüme politikalarını yeniden gözden geçirmek gerekir. Bu çerçevede konvansiyonel metotlarla yürütülecek olan ekonomi yönetimi bizi istediğimiz sonuçlara götürmeyecektir. Her fırsatta tekrar ettiğimiz Bölgesel Entegrasyon fikrinin projelendirilmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Bunu yapmalı ve ekonomiyi yeni hüviyetine kavuşturmalıyız. Bilgi ve teknoloji üretimini koordine edip rekabetçi üstünlük şanslarımızı yeniden tanımlamalı ve ekonomimizi ona göre yönetmeyi başarmalıyız.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?