banner15

Asya-Avrupa Dışişleri Bakanları, Orta Doğu'yu konuşuyor

Bugün Lüxemburg'ta başlayan Asya-Avrupa Dışişleri Bakanları Toplantısı (ASEM) ana gündem maddesi olarak Orta Doğu'yu belirledi

Asya-Avrupa Dışişleri Bakanları, Orta Doğu'yu konuşuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini başkanlığında Asya-Avrupa Dışişleri Bakanları Toplantısı (ASEM) bugün başlıyor. Toplantıda Avrupa Birliği'nin dışişleri ve güvenlik politikası görüşülmeye başlanacak.

Bugün ve yarın Lüxemburg'ta yapılacak toplantıda 51 ülke ve bölgesel örgütler ile dünyanın yüzde 60'ı temsil ediliyor. BM güvenlik konseyinin 12 ülkesi, G20 ülkelerinin yarısı ile temsil ediliyor.

Toplantı öncesi açıklanan bildirgede Asya ve Avrupa ülkeleri arasındaki diyalog ve işbirliği her zamankinden daha büyük önem taşıdığı belirtildi.

Açıklamadan ana başlıklar:

"İki kıta ortak bir sorun yaşıyor. Orta doğu. Avrupa ve Asya'dan bölgeye yabancı savaşçı akışı olurken, iç savaş olan bölgelerden ters istikamette de Avrupa'ya göçmen akışı yaşanıyor.

Dünyanın en hızlı gelişen bölgelerinden olan Asya'nın bugünkü hızını korumasında ASEM'in çok büyük önemi var. İşadamı, öğrenci, akademisyen ve hatta turistler için.

Asya ve Avrupa'nın her iki yönde ticaret ve yatırımının artması herkes için öncelikli olmalı. Mevcut ticari anlaşmaların güçlendirilmesi ve yenilerinin yapılması için çalışılmalı.

29-31 Mayıs tarihlerinde Singapur’da düzenlenen Asya Güvenlik Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Shangri-La Konferansında güvenlik ve savunma ana gündem olmuştu.

Ekim ayında AB uluslarası tanık rolünü üstlenerek Myanmar'da hükümet karşıtı bazı silahlı gruplarla ateşkes imzalandı. Filipinler'de barış anlaşmasını destekliyoruz ayrıca Uzak Doğu'da bölgeler arası çatışmalarda bir çok şey var yapacağımız.

Afganistan'da uzun yıllardır devam eden çatışmalarda çözüm üretmek için önümüzdeki yıl yapılacak Uluslararası bir konferansta Brüksel ev sahipliği yapacak. İranın nükleer programı ile ilgili geçen yaz anlaşma yolları sunduk."

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 11:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35