banner39

Asya ülkelerinden ithalata soruşturma

Çin, Hindistan ve Malezya menşeli bazı ürünlerin ithalatına ilişkin soruşturma açılmasına karar verildi

Genel 26.04.2013, 11:00 26.04.2013, 11:00
Asya ülkelerinden ithalata soruşturma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ekonomi Bakanlığı, Çin, Hindistan ve Malezya menşeli ithal edilen bazı ürünlerle ilgili soruşturma açılmasına karar verdi.

Ekonomi Bakanlığının, ithalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, bazı yerli üreticiler, Malezya, Hindistan ve Çin menşeli poliesterlerden düz ipliklerin Türkiye'ye dampingli fiyatlarla ihraç edildiği iddiasıyla ithalatına karşı önlem alınması talep etti.

İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, inceleme sonucunda söz konusu madde için damping soruşturması açılmasına karar verildi.

Kurul, başvuru üzerine, Çin menşeli cep çakmakları ithaliyle ilgili nihai gözden geçirme soruşturması açtı.

Ayrıca, Hindistan'da yerleşik Wellknown Polyesters Limited (Wellknown) ile Dodhia Synthetics Limited (Dodhia) firmaları, Hindistan menşeli poliesterlerden tekstüre iplikler için dampinge karşı önlemle ilgili kendileri için birer yeni ihracatçı gözden geçirme soruşturması açılması başvurusunda bulundu.

Bu kapsamda İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, firmalar için birer yeni ihracatçı gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verdi.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?