banner39

Atalay: İmralı ile MİT görüşüyor

Başbakan Yardımcısı Atalay, Çözüm Süreci kapsamında İmralı ile görüşmeleri MİT'in gerçekleştidiğini belirterek nihai hedefin dağdan inişleri sağlamak olduğunu söyledi

Genel 05.07.2014, 14:58 05.07.2014, 15:00
Atalay: İmralı ile MİT görüşüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Eve dönüşü takvim takvim çalışıyoruz” dedi. Atalay, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İmralı ile hiçbir görüşmesinin olmadığını, görüşmeleri MİT’in yaptığını söyledi.

Komisyonda kabul edilen Çözüm Paketi’ne ilişkin MHP’nin sert eleştirilerine cevap veren Atalay, şunları söyledi:

“Bu sürecin hedefi, silahların bırakılması, şiddetin bitmesi ve eve dönüşün sağlanması. Başka bir hedefi yok bunun. Bakanlar Kurulu’na bunun yetkisini veriyoruz. Bunların bir kısmı tekrar yasa olarak size gelecek. Bu bir çerçeve yasa. Üçüncü bir şahıs, üçüncü bir ülke, dışarıdan bir heyet burada yok. Türkiye ilk defa kendisi yürütüyor. Bir yol haritası hazırlıyoruz. O yol haritasında her şey zamanlı olacak. ‘Şu tarihe kadar şu’ şeklinde. Biz de onun gereğini yapacağız. Bu yol haritasının gerçekleşmesi için yasaysa yasa, başka çalışmalarsa başka çalışma. Bunlar şimdiden sonra yapılacak çalışmalar. Bu paketler odur. Yani paketlerin karşılığında, bilmem kimin dağdan inmesi gibi bir planımız yoktu bizim. Şundan emin olun, bu paketler birileriyle konuşularak çıkarılmış değildir. Ancak tasarının hedefi dağdan inişleri sağlamak. Taraflar da burada sınavdadır. Ciddi bir devlet olarak, bilinmezleri ortadan kaldırarak bir çalışma yürütüyoruz. Bunu da yasal belge haline getirmek istiyoruz, çabamız bu. Başbakan diyor ki MİT Müsteşarı’na, ‘Git, örgüt mensuplarıyla görüş.’ Ama sonra bir savcı o MİT Müsteşarı’nı ifadeye çağırıyor. Neredeyse gözaltına alacak. Bizim derdimiz bu. O zaman bürokrata iş yaptıramıyorsun.”               

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?