banner39

Atalay: PKK'nın şımarıklığına rağmen çözeceğiz

Çözüm Süreci'nin ikinci aşamasıyla ilgili yasa tasarısının görüşmeleri devam ederken, asıl paketin sonbaharda geleceği belirtiliyor. Başbakan Yardımcısı Atalay, "PKK'nın şımarıklığına rağmen bu işi bitireceğiz" dedi.

Genel 08.07.2014, 11:02 08.07.2014, 11:02
Atalay: PKK'nın şımarıklığına rağmen çözeceğiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çözüm Süreci'yle ilgili hazırlanan yasa tasarısı Meclis'te görüşülüyor. Yasa tasarısı bu haliyle hükümete ve İmralı ile görüşmelerde bulunan heyetlere yasal güvence getiriyor. Bu kapsamda dağdan inişler için de yol haritası hazırlanacak, inişler sağlanacak. Süreçle ilgili asıl önemli paketin ise sonbaharda hazırlanacağı belirtiliyor.

Yeni Şafak'tan Abdülkadir Selvi, Meclis'teki çözüm paketiyle süreçte fiilen ikinci aşamaya geçildiğini belirterek, asıl paketin sonbaharda geleceğini ifade etti.

İşte Selvi'nin yazısından ilgili bölümler:

Şimdi çok daha kritik bir noktaya gelindi. Eğer önümüzdeki günleri iyi değerlendirebilirsek, asıl büyük adım Sonbahardan sonra atılacak.

Bu noktada Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın, sürecin bundan sonraki seyrine ilişkin olarak önemli ipuçları taşıyan, AK Parti MKYK'da yaptığı konuşmadan bir bölümü paylaşmak istiyorum.

'Bu işin son dönemecindeyiz' diye söze başlıyor Beşir Atalay, 'İnşallah bu işi bitirmeye kararlıyız' diye devam ediyor.

Devamında gelen cümleleri de önemli.

'PKK'nın şımarıklıklarına, bu işi siyasi atmosferden çıkarmak istemesine rağmen bu işi bitirmeye kararlıyız. Onların şımarıklıklarının nedeninin demokratik alanın dışına çıkma isteği olduğunu biliyoruz. Bunu Kürtler de biliyor.'

Beşir Bey'in burada bir tespiti çok önemli.

'Ama biz bu zeminde, çözüm zemininde kalacağız' diyor Beşir Atalay. Bu bir taahhüt aslında. İleride gelen sözleri bu güvencenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

'Geçmişte PKK'nın şımarıklıkları nedeniyle o günkü yönetimler zaman zaman demokratik zeminin dışına çıktılar ama biz ısrarla demokratik zeminde kalacağız.'

Atalay'ın son sözleri, 'Bu işi çözeceğiz' oluyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?