banner39

'Atina çıksın, Ankara girsin!'

ABD gazetesi Wall Street Journal'da yayınlanan analizde Türkiye'nin Euro bölgesine dahil edilmesi önerildi

Genel 25.05.2012, 09:26 25.05.2012, 11:39
'Atina çıksın, Ankara girsin!'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkışı konuşulurken Wall Street Journal’de ilginç bir analiz yer aldı. Hjelmgaard imzalı analizde, “Yunanistan’ın çıkması halinde, Türk lokumu Euro Bölgesi’ne dahil edilmeli” ifadesi kullanıldı.

Wall Street Journal’ın fians haberleri sitesi Market Watch’ta da yayınlanan Kim Hjelmgaard imzalı analizde, Türkiye’nin hızlı büyümesine dikkat çekilerek, “Yunanistan’ın Euro’dan çıkması halinde, Türkiye’nin Euro’ya dahil edilmesi çekici bir fikir. Böyle bir durumda, Avrupalı liderler Türk lokumuna uzansa, iyi ederler” görüşüne yer verildi. Yazıda, “Yunanistan, sonunda Euro Bölgesi’nden ayrılırsaki söylentiler bunun olabileceğini gösteriyor, onun yerine Türkiye alınmalı” denildi.

Böyle bir ihtimalin Ege bölgesinde pek olumlu karşılanmayacağı belirtilirken bunun için “savaşlar, nefret” dahil her türlü tarihi neden bulunduğu kaydedildiği makalede “Ancak en azından kâğıt üstünde, çekici bir fikir” ifadesi de kullanıldı.

Analizde yer alan ilginç ifadelerden biri de şu: “Avrupa liderleri, kez daha Brüksel’de akşam yemeği zirvesinde bir araya gelirken gözlerini çorbalarından kaldırıp Türk lokumuna uzansa iyi ederler.”

BÜYÜMEYE AVRUPALI ELİNİ OVUŞTURURDU

Türkiye’nin geçen yıl yüzde 8.5’lik bir büyüme sağladığına dikkat çekilen analizde, şöyle denildi: “Böyle bir büyüme hızı için Avrupa’nın çoğu sevinçle ellerini ovuştururdu. Türkiye’nin Müslüman dünya gücü statüsü, kabul etmek gerekir ki Berlin ve Paris’teki yabancı düşmanları için engel. Ama Türkiye’de ortalama yaş 28. Yani Avrupa’daki ortalamanın çok altında olduğunu anladıklarında, görmezden gelmeye istekli olabilirler.”

 

 

Yorumlar (1)
Ömer 11 yıl önce
Yunanlarla isiniz bitti sira bize geldi demi? Insallah Türkiye bu canilerin arasinda birlikte yer almaz. Türkiye'yi batiracaklar Yunanistani nasil kasitla batirdiysalar. Yunanistanin en güzel yerleri su an Almanlarin elinde. Tüm altyapisi bankalar tarafindan gaspedildi. Türkiye sen sen ol kanma bu islere. AB batmakta. Batan gemiye ayak basmak aptallik olur.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?