banner39

AVM'lerde çalan müzikler 'seviyesiz'

Uzmanlar, AVM'lerde çalan müziklerin çocukları hem fiziksel hem de ruhsal anlamda olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor

Genel 11.12.2012, 14:35 11.12.2012, 14:35
AVM'lerde çalan müzikler 'seviyesiz'

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Alışveriş merkezindeki eğlence alanlarında yüksek sesle çalınan müzikler, çoğu zaman çocukların yaş seviyesine uymuyor. Uzmanlar ise oyun alanlarındaki ruhu yoran yüksek sesli ve hareketli müziklerin, çocuklarda işitme kaybına yol açtığı gibi düşünce dünyasında da olumsuz etki bıraktığına dikkat çekiyor.

Zaman'da yer alan habere göre alışveriş merkezlerindeki yüksek desibelli müziklere maruz kalan çocuklar, işitme problemlerinin dışında başka sorunlarla da karşı karşıya kalıyor. AVM'lerin oyun alanlarında çocukların yaşına uygun olmayan disko müzikleri çalıyor. Uzmanlar, AVM'lerde çalınan yüksek sesli yabancı müziğin çocuğun bilinçaltını olumsuz etkilediğini söylüyor.

Fatih Üniversitesi Konservatuvar Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Sadık Kara, AVM'lerde yüksek seviyede çalan yabancı müziklerin çocukların düşünce dünyasını etkilediğini dile getiriyor ve şunları söylüyor: "Günümüzde AVM'lerde bizim dünyamızla ve kültürümüzle alakalı olmayan yabancı müzikler çocuklarımızı bizim toplumumuzun çocuğu olmaktan çıkartarak yabancılaştırıyor. 7 yaşındaki çocuklar hâlâ gelişime açık oldukları için bu tür müzik yayınlarından büyüklere göre daha çok etkileniyor. Bizim dünyamıza, yaşam tarzımıza ait olmayan müzikler insanın, bilhassa çocukların ruh dünyasını altüst eder. Çocuğu aileden koparıp, beğeni ve tercihlerini farklılaştırır."

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü