banner39

AVM'nin tahrip ettiği Ağa Camii tekrar açıldı

Yanıbaşında yapılan AVM inşaatı sebebiyle büyük zarar gördüğü söylenen Ağa Camii'nin restorasyonu tamamlandı, ibadete açıldı

Genel 14.02.2014, 15:11 14.02.2014, 17:21
AVM'nin tahrip ettiği Ağa Camii tekrar açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Ağa Camii’nin iki yıldır devam eden restorasyonu tamamlandı. Cami bugün Cuma namazında ibadete açıldı. Camide restorasyonun tamamlanması sebebiyle düzenlenen törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da katıldı. Arınç, burada yaptığı konuşmada Hüseyin Ağa Camii'nin restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti. Arınç, caminin kurallarına uygun bir restorasyon geçirdiğini ve eski ihtişamlı günlerindeki haline döndüğünü savundu.

Arınç, 11 yılda 3 bin 600 vakıf eserini ihya edip ayağa kaldırdıklarını da belirterek, "Vakıflarla övünebilirsiniz. İftihar edebilirsiniz. Biz de sizden aldığımız destekle Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla vakıflara, bu eserlere sahip çıkmaya çalışıyoruz" dedi. 

Arınç, konuşmasında Nazım Hikmet'in Ağa Camii şiirini de okudu.

AVM İNŞAATI CAMİYE ZARAR VERMİŞTİ

Ağa Camii, yanında inşa edilen bir AVM inşaatı sırasında zarar görmüştü.

Galatasaray Ağası Şeyhülharem Hüseyin Ağa tarafından 1594 yılında yaptırılan Hüseyin Ağa Camisi'nde restorasyon çalışmaları, İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü kontrolünde, 20 Nisan 2012 tarihinde başladı. 

Ortaya çıkan taş ve tuğla duvar yüzeylerinde tespit edilen malzeme bozuklukları özgün malzeme ve harç özelliklerine uygun olarak tamamlandı. Yapıda güçlendirme çalışmaları gerçekleştirildi. Minare, eski fotoğrafları dikkate alınarak belli bir kota kadar söküldü ve tekrar küfeği taş ile örüldü. Güçlendirme çalışmalarının ardından ahşap strüktürlü asma çatı yeniden yapıldı. Cami içerisindeki tüm kalem işleri özgün haline uygun olarak yenilendi. Minber ve vaaz kürsüsü 19. Yüzyıl cami örneklerinin analizleri sonrası yeniden yapıldı. Mevcut müştemilat binalarının onarımları yapılarak yenilendi. Avlu duvarları özgün Horasan harcı ile sıvandı. 

Ağa Camii'nden 1950'li yıllardan bir görüntü

 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?