banner39

Avrupa için kritik toplantı

Avrupa Merkez Bankası, İspanya'nın borçlanma maliyetlerini düşüreceği spekülasyonlarının yapıldığı ortamda bugün toplanıyor.

Genel 02.08.2012, 08:34 02.08.2012, 08:34
Avrupa için kritik toplantı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Merkez Bankası, İspanya'nın borçlanma maliyetlerini düşüreceği spekülasyonlarının yapıldığı ortamda bugün toplanıyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, geçtiğimiz günlerde euroyu korumak için "ne gerekiyorsa yapılacağını" söylemişti.

Draghi'nin bu açıklamasının ardından euro sıçrama yapmış ve hisse senetleri de değer kazanmıştı.

BBC'nin haberine göre, İspanya'nın kurtarma paketine ihtiyaç duyacağı yönündeki endişeler, Avrupa Merkez Bankası'nın yardım için devreye gireceği yönünde spekülasyonlara yol açıyor.

Mario Draghi'nin, bugün öğle saatlerinde bir basın toplantısı yapması bekleniyor.

İspanya'ya yardım edip etmeme seçimi, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranlarıyla ilgili bir karara varmasının ardından yapılacak.

Avrupa Merkez Bankası, Temmuz ayında faiz oranlarını yüzde 1'den yüzde 0,75'e çekmişti.

Mario Draghi, Londra'da Olimpiyat Oyunları'nın açılışı vesilesiyle düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, "Avrupa Merkez Bankası euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır. Bana inanın, bu yeterli olacak." demişti.

Draghi'nin açıklaması, İspanya'da ülke tahvillerinin faizlerinin rekor seviyelerine çıkmasının ardından hükümetin Avrupa Merkez Bankası'na daha fazla çaba gösterme çağrısında bulunması sonrasında gelmişti.

İspanya, bankalarını kurtarmak için halihazırda 100 milyar euro borçlanmış durumda.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?