banner39

Avrupalı gençlik işsizle tanıştı

AB komisyonundan Manuela Geleng: ''Avrupa gençliğinin ortalama yüzde 15'i işsiz.".

Genel 16.09.2010, 15:26 16.09.2010, 16:19
Avrupalı gençlik işsizle tanıştı

Avrupa Birliği (AB) bünyesinde, 'Arupa Sosyal Fonu Diyalog'da' projesi kapsamında Hamburg'da düzenlenen etkinlikte konuşan AB komisyonundan Manuela Geleng gençlerle ilgili rakamların korkunç olduğunu belirterek,''Avrupa gençliğinin ortalama yüzde 15'i işsiz." dedi. 
 
En fazla işsiz gencin olduğu ülkenin yüzde 41,3'le Letonya'nın birinci sırada, yüzde 40,7 ile de İspanya'nın ikinci sırada olduğunu belirten Geleng, en az işsiz genç ise yüzde 7 ile Hollanda dedi. Geleng Almanya'nın ise yaklaşık yüzde 10 ile orta sıralarda yer aldığını ifade etti.

Gençlerin meslek eğitimine teşvik edilmesi kadar uyumlarının da önemli olduğuna vurgu yapılan prgğramda düzenlenen açık oturuma Hamburg İş Ajansı Genel Müdürü Rolf Steil, Çalışma Bakanlığı İş ve Tarım Müdürü Bernhard Proksch ile Eğitim Bakanlığı İleri Eğitimden Sorumlu Müdür Thomas Schröder-Kamprad katıldı.

Daha çok Almanya'daki demografik gelişim, yurtdışında alınan diplomaların tanınmaması ve kullanılmayan potansiyeller üzerinde duran konuşmacılar, Almanya'da 5-10 yıla kadar özellikle demografik gelişimin hissedileceğini belirterek, önlem alınmaması halinde emeklilik yaşına gelmiş kalifiye elemanlara mecbur kalınabileceğine dikkat çekti.

Konuşmacılardan Rolf Steil özellikle yurt dışında alınan diplomaların tanınması konusundan Almanya'nın birçok küçük ülkeye göre bile çok geride kaldığını belirterek, "Bu potansiyel yeterince değerlendirilmiyor. Aslında başka ülkelerde olduğu gibi diplomaların tanınması için gerekli kurs veya seminerlerle bu kalifiye insanları ekonomiye kazandırabiliriz." dedi.

İş Ajansı olarak gençlerin meslek eğitimine teşvik edilmesi ve işyerlerine daha fazla yardımcı olunabileceğine de dikkat çeken Steil, "Hamburg çok yönlü gelişmiş bir kent olmasına ve çok sayıda meslek dalı bulunmasına rağmen, en fazla ilgi araba tamirciliği gibi klasik meslek dallarına gösteriliyor. Belki biz örneğin işyerlerine sosyal danışmanlık gibi konularda da yardımcı olabiliriz." dedi.

Kaynak:Cihan

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?